Trup (anatomie)

Trup (latinsky truncus) je morfologický termín užívaný v zoologii pro centrální část těla obratlovců a jim příbuzných skupin živočichů. Trup se jako jedna z částí těla popisuje už u polostrunatců (Hemichordata), kteří přitom nemají žádné končetiny ani hlavu v pravém slova smyslu. Uvnitř trupu se nachází coelomová dutina. Trup je dále typickou součástí těla všech strunatců, ačkoliv u většiny pláštěnců je trupovitá struktura patrná jen v larválním stadiu.[1]

Trup člověka

Trup je tělo bez hlavy a končetin

V lidské anatomii je trup označení pro část lidského těla bez hlavy a končetin. Zahrnuje

  1. hrudníkthorax
    • přední část se označuje hruď a
    • zadní část jsou záda,
  2. břichoabdomen, a to včetně slabin čili třísel
  3. pánevpelvis, včetně hýždí a spodní strany nazývané hráz.[2]

Kostra trupu

Kostru trupu tvoří páteř sestavená z obratlů, žebra a hrudní kost. [3]

Kostra člověka

Hlavní orgány

Nejkritičtější orgány jsou uloženy v trupu. V horní části hrudníku jsou srdce a plíce chráněny hrudním košem a břicho obsahuje většinu orgánů odpovědných za trávení: žaludek, který prostřednictvím žaludeční kyseliny rozkládá částečně strávenou potravu; játra, která produkují žluč nezbytnou pro trávení; tlusté a tenké střevo, které extrahuje živiny z potravy; řiť, ze které jsou vylučovány fekální odpady; konečník, který ukládá výkaly; žlučník, který uchovává a koncentruje žluč; ledviny, které produkují moč, močovody, které ji předávají do močového měchýře pro skladování; a močová trubice, která vylučuje moč a u muže prochází sperma semennými váčky. A konečně, pánevní oblast obsahuje mužské i ženské reprodukční orgány.

Orgány trupu

Hlavní svalstvo trupu

Trup také obsahuje mnoho hlavních skupin svalů v těle.

  • prsní svaly
  • břišní svaly
  • boční břišní svaly
  • svaly zad
Svaly zad

Nervová zásoba

Orgány, svaly a další obsah trupu jsou vybaveny nervy, které vznikají hlavně jako nervové kořeny z hrudní a bederní části míchy. Některé orgány také dostávají nervový přísun z bloudivého nervu.

Odkazy

Reference

  1. KARDONG, Kenneth V. Vertebrates: Comparative Anatomy, Function, Evolution. 5. vyd. [s.l.]: The McGraw−Hill Companies, 2009. S. 239–240.
  2. ČIHÁK, Radomír. Anatomie 3. Praha: Grada, 2004.
  3. JELÍNEK, Jan; ZICHÁČEK, Vladimír. Biologie pro gymnázia. 11. vydání. vyd. Olomouc: Nakladatelství Olomouc, 2014.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.