Polostrunatci

Polostrunatci (Hemichordata) je kmen živočichů vývojově blízkých strunatcům. Je u nich vyvinut orgán podobný struně hřbetní, tzv. stomochord. Polostrunatců je známo asi 80 žijících druhů. Žijí na mořském dně.

Polostrunatci
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Nadoddělenítrojlistí (Bilateria / Triblastica)
Oddělenídruhoústí (Deuterostomia)
Kmenpolostrunatci (Hemichordata)
Bateson, 1885
Třídy
Sesterská skupina
ostnokožci (Echinodermata)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dělí se do dvou tříd:

Společné znaky se strunatci

  • trubicovitá nervová soustava
  • hltan proděravěný párovými štěrbinami, které slouží k dýchání
  • na první pohled vypadá podobně i stomochord a notochord – vychlípenina hltanu, která má podobnou stavbu jako struna hřbetní; vyztužuje přední část těla ale jsou zřejmě evolučně nezávislé.[1]
Zkameněliny graptolitů

Vyhynulí polostrunatci

Mezi významné vyhynulé polostrunatce patří graptoliti – obvykle několik milimetrů velcí živočichové z prvohor (především ordoviku a siluru). Byli to koloniální živočichové žijící pouze v mořích.[2] Mají velký význam ve stratigrafii, neboť podle jejich výskytu se určuje stáří některých geologických vrstev.

Odkazy

Reference

  1. ROČEK, Zbyněk. Obecná morfologie živočichů; kapitola Pokryv těla a opěrná soustava [online]. Dostupné online.
  2. MERGL, Michal. Paleontologie [online]. Katedra biologie FPE ZČU v Plzni, 2002 [cit. 2011-05-31]. Kapitola Třída Graptolithina - graptoliti. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-10-16.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.