Troskut

Troskut (Cynodon) je rod trav, tedy rostlin z čeledi lipnicovitých (Poaceae). Jedná se o vytrvalé byliny. Jsou výběžkaté, často s oddenky. Stébla dorůstají výšek zpravidla 4-60, vzácně až 100 cm. Čepele listů jsou ploché nebo skládané, někdy i štětinovité, na vnější straně listu se při bázi čepele nachází místo jazýčku věneček chlupů nebo je přítomen velmi krátký membránovitý jazýček. Květy jsou v kláscích, které tvoří klasy – zpravidla několik klasů, které jsou prstovitě nebo okolíkatě rozprostřené, někdy 2 či více blízkých přeslenů klasů nad sebou. Klásky jsou zboku smáčklé, jednokvěté nebo vícekvěté (pokud vícekvěté, pak zpravidla 2 květy, kdy horní je sterilní). Na bázi klásku jsou 2 plevy, které přibližně stejné nebo nestejné, bez osin, zašpičatělé. Pluchy jsou bez osin, na kýlu i vedlejších žilkách jsou často brvité. Plušky jsou dvoužilné, bez osin. Plodem je obilka. Je známo asi 10 druhů, které jsou rozšířeny převážně v tropech a subtropech, vzácněji v mírném pásu.

Troskut
Troskut prstnatý (Cynodon dactylon)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídajednoděložné (Liliopsida)
Řádlipnicotvaré (Poales)
Čeleďlipnicovité (Poaceae)
Rodtroskut (Cynodon)
Rich., 1805
Druhy
  • troskut prstnatý (Cynodon dactylon (L.) Pers.)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Druhy rostoucí v Česku

V České republice můžeme potkat pouze jediný druh z rodu troskut (Cynodon). Je to troskut prstnatý (Cynodon dactylon), který je rozšířen na jižní Moravě, jinde může být nalezen pouze jako vzácně zavlečený. Roste na písčinách, podél cest, ve vinicích a jinde na suchých místech.

Literatura

  • kolektiv autorů: Květena ČR: 9. díl (v přípravě)
  • Klíč ke Květeně České republiky, Kubát K. et al. (eds.), Academia, Praha

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.