Transvaalská republika

Transvaalská republika, známá jako Jihoafrická republika (nizozemsky Zuid-Afrikaansche Republiek; ZAR; afrikánsky Suid-Afrikaanse Republiek) byl v letech 1852 do roku 1902 nezávislý a mezinárodně uznávaný stát na území dnešní Jižní Afriky. Vznikla 17. ledna 1852[1]

Transvaalská republika
Zuid-Afrikaansche Republiek
 
 
1852–1902  

vlajka

znak
Hymna: [[Volkslied van Transvaal|]]
Motto: „Eendragt maakt magt“
geografie
rozloha:
191 789 km²
obyvatelstvo
počet obyvatel:
120 000 (1870)
státní útvar
republika
státní útvary a území
předcházející:
Klein Vrystaat
Nieuwe Republiek
následující:
Kolonie Transvaal

V první búrské válce republika porazila síly britského impéria a zůstala nezávislá až do konce druhé búrské války do 31. května 1902, kdy byla nucena se vzdát britským silám, poté co Horatio Kitchener povolil použití taktiky spálené země a zřízení koncentračních táborů k zadržení zajatých búrských žen a dětí. Následkem toho zemřelo více než 27 000 těchto civilistů. Po válce se území ZAR stalo Transvaalskou kolonií. Během první světové války došlo k pokusu o vzkříšení republiky za Maritzova povstání.

Území, který byl kdysi patřilo ZAR, nyní zahrnuje všechno nebo většinu území provincií Gauteng, Limpopo, Mpumalanga a Severozápadní provincie na severovýchodě novodobé Jihoafrické republiky.

Odkazy

Reference

  1. Eybers 1917, s. 357–359.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.