Transformní zlom

Transformní zlom nebo transformní rozhraní je geologický termín popisující druh zlomu, u kterého je převládající pohyb na zlomu horizontální. Většina transformních zlomů je vázána na oblasti středooceánských hřbetů, kde dochází ke vzniku nové oceánské kůry, a tedy k akumulování napětí v zemské kůře. V těchto oblastech jsou tyto zlomy převážně ukryty pod mořskou hladinou. Nicméně nejvíce známé transformní zlomy, a současně i nejvíce nebezpečné, se nacházejí na okrajích tektonických desek. Typickým příkladem transformního zlomu je zlom San Andreas v Kalifornii či Severoanatolský zlom v severním Turecku.

Mapa ukazující zlom San Andreas s vyznačenými směry pohybu litosférických desek

Transformní zlom může být sinistrální či dextrální v závislosti na tom, jestli je pohyb pravostranný, nebo levostranný. V případě, že se pohyb uskutečňuje proti směru hodinových ručiček (když pozorovatel stojí na jedné kře), jedná se o posun levostranný, tedy sinistrální, pokud se pohyb uskutečňuje po směru hodinových ručiček, je to pohyb pravostranný, tedy dextrální.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.