Transcendentální etudy

Transcendentální etudy (francouzsky: Études d'exécution transcendante), S.139, je soubor dvanácti klavírních etud Ference Liszta, napsaný v roce 1851. Jde o upravenou verzi těžších Dvanácti velkých etud z roku 1837. Ty byly detailním zpracováním skladeb z roku 1826, kdy bylo Lisztovi 15 let.[1] Jedná se o extrémně těžké klavírní skladby (transcendante znamená nadmyslný, vysoký, nadskutečný), jedny z vůbec nejtěžších klavírních etud. Lisztovy etudy jsou spolu s etudami Fryderyka Chopina a Clauda Debussyho považovány za špičku tohoto odvětví.[2]

Výňatek z transcendentální etudy Fusées

Etudy

Roku 1837 Liszt pojmenoval všechny etudy až na etudy číslo 2 a číslo 10. Ty byly pojmenovány až později jedním z Lisztových editorů, Ferrucciem Busonim, (jméno Fusées číslu 2 a Appassionata číslu 10), tyto názvy ovšem nejsou běžně užívány, proto jsou v seznamu uvedeny pouze tempem.

JménotóninaJménotónina
Etuda No. 1 (Preludio)C durEtuda No. 7 (Eroica)Es dur
Etuda No. 2 (Molto vivace)a mollEtuda No. 8 (Wilde Jagd)c moll
Etuda No. 3 (Paysage)F durEtuda No. 9 (Ricordanza)As dur
Etuda No. 4 (Mazeppa)D mollEtuda No. 10 (Allegro agitato molto)f moll
Etuda No. 5 (Feux Follets)B durEtuda No. 11 (Harmonies du Soir)Des dur
Etuda No. 6 (Vision)g mollEtuda No. 12 (Chasse-Neige)b moll

Významné nahrávky

Verze z roku 1837 byla komerčně nahrána pouze třikrát (Janice Weber, Leslie Howard a Massimo Gon), zjednodušená verze z roku 1852 je hrána častěji. Významná nahrávka pochází například od chilského pianisty Claudia Arraua z roku 1974, vydaná roku 2008. Za zmínku stojí také živá nahrávka z koncertu ruského klavíristy Borise Berezovského. Desku s Transcendentálními etudami vydal také specialista na Liszta, Georges Cziffra.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Transcendental etudes na anglické Wikipedii.

  1. 10. 2. 2011; Program koncertu České filharmonie (Koncert na stránkách ČF)
  2. Harold C. Schoenberg: Životy velkých skladatelů, ISBN 80-7341-905-X

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.