Cis-trans izomerie

Jako cis/trans izomerie, též geometrická izomerie, konfigurační izomerie či E/Z izomerie, se v organické chemii označuje stereoizomerie popisující orientaci funkční skupiny v molekule. Obecně takové izomery obsahují dvojné vazby, které nemohou rotovat, mohou však také vystupovat z kruhových struktur, kde je rotace vazeb silně omezena. Izomery cis a trans se vyskytují jak u organických molekul, tak u anorganických koordinačních komplexů.

cis-2-buten,
(2Z)-but-2-en
trans-2-buten,
(2E)-but-2-en

Termíny cis a trans jsou z latiny, kde cis znamená „na stejné straně“ a trans „na druhé straně“ či „napříč“. Označení „geometrická izomerie“ se podle IUPAC považuje za zastaralé synonymum.[1] Někdy se používá jako synonymum pro obecnou stereoizomerii (např. optická izomerie se nazývá geometrickou izomerií).

Označování E/Z

Cis-izomery se také označují písmenem Z (z německého zusammen  spolu) a trans-izomery písmenem E (entgegen  naproti sobě)

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Cis–trans isomerism na anglické Wikipedii.

  1. IUPAC Gold Book - geometric isomerism [online]. Goldbook.iupac.org, 2009-09-07 [cit. 2010-06-22]. Dostupné online. (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.