Torques

Torques je latinský výraz pro nákrčník, společné pojmenování pro všechny pevné náhrdelníky v podobě kovových kruhů nošených na krku. Znám od doby bronzové, oblíben u Římanů a Keltů, považován za typický keltský artefakt (5.1. století př. n. l.). Třebaže je však nákrčník označován jako předmět pro Kelty příznačný, nelze říci, že by byl běžným šperkem. Byl náboženským i světským odznakem moci, uctívání a ochrany, nosili jej bohové a bohyně, hrdinové, válečníci, kněžny a knížata; byl známkou vysokého společenského postavení a šperkem význačných žen.

Bronzový nákrčník, nalezený v Somme-Suippe ve francouzském departmentu Marne, datovaný do 4. století př. n. l.
Torques na krku mramorové plastiky „umírajícího Gala

Materiálem je obvykle bronz, zlato, zřídka stříbro nebo železo, provedení velmi různé, od jednoduchých drátěných kruhů přes masivnější lité různě zdobené (plastická výzdoba, pečetítkové konce, medailony, závěsky) k honosným mohutným (někdy až několik kg vážícím) exemplářům, často splétaným z kovových drátků nebo proužků; ty také bývají opatřeny výzdobou nejen stylizovanou rostlinnou, ale i figurální. Torquesy, především ty nejhonosnější, byly oblíbeným votivním darem bohům.

Odkazy

Literatura

  • Jana Čižmářová: Encyklopedie Keltů na Moravě a ve Slezsku, Praha 2004, str. 55
  • Sylvia a Paul Botheroydovi: Lexikon keltské mytologie, Praha 1998, str. 383–386

Související články

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.