Tomáš Katrňák
Tomáš Katrňák (* 18. října 1973) je český sociolog a pedagog, vedoucí katedry sociologie na Fakultě sociálních studií na Masarykově univerzitě v Brně.[1] Je členem ISA (International Sociological Association). Je autorem a spoluautorem mnoha odborných knih, přispívá do sociologických časopisů a také vystupuje na mezinárodních konferencích. Soustředí se předně na problematiku sociální nerovnosti a třídní analýzy.[2]
Tomáš Katrňák | |
---|---|
Narození | 18. října 1973 (48 let) Kroměříž |
Povolání | sociolog a učitel |
Některá data mohou pocházet z datové položky. Chybí svobodný obrázek. |
Studium, pedagogická a sociologická kariéra
V roce 1999 úspěšně dokončil magisterské studium oboru sociologie na Fakultě sociálních studií v Brně. Na téže fakultě v roce 2002 získal doktorát, v roce 2009 docenturu a v roce 2019 profesuru. Na katedře sociologie působil nejprve jako odborný asistent, od roku 2009 jako docent. Od roku 2018 se stal vedoucím katedry.[3] Na Fakultě sociálních studií v Brně se také stal aktivním členem několika akademických orgánů (Oborová rada - program sociologie, Školitelé PhD - obor sociologie, Kolegium děkana). V minulosti působil také jako proděkan pro zahraniční spolupráci.
Od roku 2000 přednáší na mezinárodních konferencích. Mnohokrát prezentoval v rámci ISA a na Masarykově univerzitě v Brně. Byl pozván také na univerzitu v Mannheimu, kde přednášel na téma "Trends in Social Fluidity between 1989 and 2009 in the Czech Republic".[3]
Dílo
Tomáš Katrňák je k roku 2018 autorem nebo spoluautorem celkem 6 knih a 84 odborných publikací. Jedním z témat, kterým se věnuje, je třídní analýza, konkrétně rozdíly mezi společenskými vrstvami a důvody pro vznik těchto nerovností. Věnuje se také sociální nerovnosti (především v České republice) a aspektům, které ji ovlivňují, ať už se jedná o vzdělání samotné, vzdělání rodičů nebo finanční zázemí.[2]
Další problematikou, kterou se zabývá, jsou partnerské vztahy, především mezi mladými lidmi. Je spoluautorem knihy na toto téma „Na prahu dospělosti“, článku „Preference výběru partnera: Liší se rozvedení a svobodní ve sňatkových a partnerských preferencích?“, přispěl také do knihy „Lze předpovědět, jaký bude náš budoucí manželský partner?“.
Vybrané knihy
- Na vzdělání záleží - Jak vzdělanostní rozdíly ovlivňují osudy lidí v české společnosti. Katrňák, Tomáš; Hamplová Dana, Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury (CDK), 2018.
- Návrat k sociálnímu původu: Vývoj sociální stratifikace české společnosti v letech 1989 až 2009. Katrňák, Tomáš; Petr Fučík, Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury (CDK), 2010.
- Na prahu dospělosti: Partnerství, sex a životní představy mladých v současné české společnosti. Katrňák, Tomáš; Zdeňka Lechnerová; Petr Pakosta; Petr Fučík, Praha: Dokořán, 2010.
- Spříznění volbou? Homogamie a heterogamie manželských párů v České republice. Katrňák, Tomáš, Praha: Slon 2008.
- Třídní analýza a sociální mobilita. Katrňák, Tomáš, Brno: CDK 2005. Katrňák, Tomáš: Odsouzeni k manuální práci: Vzdělanostní reprodukce v dělnické rodině. Praha: Slon 2004.[4]
Vybrané publikace
- Factors Influencing the Position of Young People on the Labour Market and Changes in Mobility Opportunities in the Czech Republic (2011) – text analyzuje faktory ovlivňující pozici mladých lidí na trhu práce a změny mobilitních šancí v České republice.
- Segmenty zaměstnaných a nezaměstnaných v České republice v letech 1998 až 2004 (2007) – stať se zabývá vývojem trhu práce v České republice z perspektivy zaměstnanosti a nezaměstnanosti v letech 1998–2004.
- Proměny české rodiny v devadesátých letech (2002) – článek analyzuje důsledky, které plynou z rozporu mezi rodinou a tržní ekonomikou na jedné straně a ze zdůraznění ideálu individuální autonomie v rámci rodinného soužití na straně druhé.
- Duch kapitalismu a sebevražednost (2000) – článek poukazuje na rozpor mezi dobou práce a dobou volna, který se ustavil v moderní společnosti. Zatímco doba práce vytváří řád a dává smysl lidskému životu, doba volna je výzvou tomuto řádu, s nímž se musí moderní člověk vypořádávat.
- Věda a jak versus život a proč - pojetí sociální vědy v kontextu myšlení Maxe Webera a Karla Mannheima (1997) – stať zahrnuje dvě pojetí vědy, které najdeme u Maxe Webera a Karla Mannheima a zaměřuje se na jejich charakteristiky.[5]
Reference
- Osobní stránka doc. PhDr. Tomáš Katrňák, Ph.D.. is.muni.cz [online]. [cit. 2018-11-29]. Dostupné online.
- Tomáš Katrňák - sociolog - publikace. fsslvt.fss.muni.cz [online]. [cit. 2018-11-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-11-30.
- Tomáš Katrňák - sociolog - životopis. fsslvt.fss.muni.cz [online]. [cit. 2018-11-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-11-30.
- UNIVERZITA, Masarykova. doc. PhDr. Tomáš Katrňák, Ph.D.. Ústav populačních studií [online]. [cit. 2018-11-29]. Dostupné online. (česky)
- Osobní stránka doc. PhDr. Tomáš Katrňák, Ph.D.. is.muni.cz [online]. [cit. 2018-11-29]. Dostupné online.