Tomáš Jungwirth (fyzik)

Tomáš Jungwirth (* 23. října 1967 Praha) je český fyzik, zabývající se fyzikou pevných látek, který se specializuje na spintroniku. V současné době působí na Fyzikálním ústavu Akademie věd České republiky a na Nottinghamské univerzitě.

Prof. Tomáš Jungwirth, Ph.D.
Narození23. října 1967 (54 let)
Praha
Povolánífyzik
ZaměstnavateléFyzikální ústav Akademie věd České republiky
Nottinghamská univerzita
OceněníPrémie Otto Wichterleho (2002)
Cena Neuron za významný vědecký objev (2018)
PříbuzníPavel Jungwirth (sourozenec)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Dílo

Tomáš Jungwirth byl jedním ze čtyř členů mezinárodního týmu fyziků, který oznámil pozorování spinového Hallova jevu, od té doby přispěl mnoha články v renomovaných časopisech k rozvoji oboru spintroniky. V roce 2011 obdržel ERC grant "Spintronika založená na relativistických jevech v systémech s nulovým magnetickým momentem", zaměřený především na výzkum možností použití antiferomagnetických látek ve spintronických aplikacích.

Je vedoucím týmu, který v roce 2018 ohlásil vynález možnosti ukládat elektronická data podstatně rychleji než dosud díky antiferomagnetickým krystalům.[1]

Ostatní

V roce 2011 se Tomáš Jungwirth stal členem Rady pro Vědu, vývoj a inovace, odborného a poradního orgánu vlády České republiky. Člen Učené společnosti ČR od roku 2009.[2] Je bratrem fyzikálního chemika Pavla Jungwirtha. Je laureátem Ceny Neuron za významný vědecký objev 2018 - fyzika a členem Vědecké rady oboru fyzika Nadačního fondu Neuron.

Reference

  1. jh. Tisíckrát rychlejší. Objev českých fyziků promění ukládání dat. ČT24 [online]. 2018-04-17 [cit. 2018-04-17]. Dostupné online.
  2. Jungwirth Tomáš | Učená společnost České republiky. www.learned.cz [online]. [cit. 2020-07-14]. Dostupné online.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.