Thomas Wyatt

Thomas Wyatt [vajat] (10. září 152111. dubna 1554) byl anglický povstalec za vlády Marie Tudorovny. Jeho povstání dostalo název "Wyatt's rebellion" (Wyattovo povstání).

Thomas Wyatt
Narození20. září 1521
Chatham
Úmrtí11. dubna 1554 (ve věku 32 let)
Londýn
Příčina úmrtípoprava stětím
Povolánípolitik
ChoťJane Haute (od 1537)
DětiAnne Wyatt
George Wyatt
Jane Wyatt
RodičeThomas Wyatt a Elizabeth Brooke
PříbuzníAnne Wyatt (sourozenec)
Sir William Twysden, 1st Baronet[1], Margaret Twysden[2] a Jane Twisden[2] (vnoučata)
Funkceposlanec anglického parlamentu
Member of the 1547-1552 Parliament
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

Thomas Wyatt byl synem sira Thomase Wyatta, což byl známý anglický básník a diplomat, prý první milenec druhé ženy Jindřicha VIII. Anny Boleynové. V 15 letech přišel ke dvoru a v roce 1547 bojoval s Jindřichem VIII. proti Francouzům. Později doprovázel svého otce do Španělska, kde se stal svědkem chování španělské inkvizice. Tyto zkušenosti z něj udělaly zapřisáhlého nepřítele Španělska. Po smrti svého otce roku 1542 zdědil Allingtonský zámek a Boxleyské opatství. Během dospívání byl několikrát zadržen za výtržnosti v opilém stavu, a jednou ho a jeho společníky zavřeli i do Toweru.

Wyattovo povstání

Až do roku 1553 žil poklidně na svém panství. Pak ale zemřel Eduard VI. a situace v Anglii se začala komplikovat. Po smrti Eduarda se Wyatt přidal k neúspěšnému pokusu dosadit na anglický trůn Lady Jane Grey místo Marie I. I když tento pokus selhal, Wyatt unikl trestu. Až do zasnoubení Marie s Filipem II. Španělským se nijak neangažoval v politice, ale po vyhlášení zásnub se přidal ke spiknutí, které mělo za úkol zabránit tomuto sňatku. Naplánovali společné povstání, ale Wyatt dohodu nedodržel a povstal mnohem dříve než byli ostatní připraveni. Přitáhl do Londýna s třemi tisíci muži a prohlásil: "Nechceme činit újmu královně, chceme však lepší radu a rádce." Ačkoliv královně byla nabízena možnost utéci do Windsoru, zůstala v Londýně s tím, že se Wyattovi postaví. Nakonec to nebylo nutné, Wyatt sám udělal osudovou chybu a odtáhl s vojskem do Kingstonu, kde ho porazila královská armáda. Nedlouho po porážce bylo popraveno sto rebelů, včetně Thomase Wyatta. Ostatní plánované vzpoury vyšly naprázdno. Wyattova vdova a pět dětí měli být podle dobových zvyků vyhnáni na ulici, královna Marie jim však udělila malou penzi.

Odkazy

Reference

  1. Darryl Roger Lundy: The Peerage.
  2. Leo van de Pas: Genealogics.org. 2003.

Literatura

  • Kenneth O. Morgan, Dějiny Británie. Praha: NLN 1999
  • ZÍKOVÁ, Marcela. Anglie za vlády Marie I. Tudorovny. Wyattovo povstání. Historický obzor, 2005, 16(3/4), s. 50-62. ISSN 1210-6097.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.