Thomas Keith

Thomas Keith, MD, LL.D., FRCS (27. května 1827, St Cyrus, Aberdeenshire, Skotsko, Spojené království - 9. října 1895, Londýn) byl skotský lékař a amatérský fotograf působící ve Viktoriánském období. Byl jedním ze sedmi synů Dr. Alexandra Keitha, jednoho z ministrů, který spoluzaložil Nonkonformistickou skotskou církev (1791 - 1880), jeho matka byla Jane Blaikieová (1793-1837), sestra sira Thomase Blaikieho, skotského soudce. Tři bratři Thomase Keitha provozovali také lékařskou profesi.[1]

Thomas Keith
Narození27. května 1827
St Cyrus
Úmrtí9. října 1895 (ve věku 68 let)
Londýn
Alma materUniversity of Edinburgh Medical School
Aberdeenská univerzita
Aberdeen Grammar School
Povolánífotograf, gynekolog a chirurg
RodičeAlexander Keith
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Thomas Keith, malba: William Skeoch Cumming

Život a dílo

Vystudoval střední školu v Aberdeenu, následně umění na Marischal College a v roce 1845 získal vzdělání v medicíně v Edinburghu. Byl autorem novinek jak v chirurgii tak i ve fotografii. Získal kvalifikaci v chirurgii na University of Edinburgh, po kterém se odstěhoval do Turína, v roce 1851 se opět vrátil do Edinburghu.

Se svým bratrem propagovali použití chloroformu jako anestetikum. Byl také jedním ze zakládajících členů fotografické společnosti ve Skotsku. Stal se prominentním gynekologem a specialistou na vaječníky a onemocnění dělohy. Byl blízkým přítelem Josepha Listera a byl jedním z prvních chirurgů, kteří představili Listerovy dezinfekční postupy ve své ordinaci.

Ve fotografii používal kalotypii. Jeho práce projevovala velkou uměleckou zručnost a zvládnutí chemických procesů. Často chodil na fotografické výlety po Edinburghu se svým švagrem Johnem Forbesem Whitem. Vzhledem k pracovnímu vytížení, způsobeným lékařskou praxí, fotografii po roce 1859 zanedbával, ale do té doby se mu podařilo vytvořit vzácný fotografický záznam Edinburghu devatenáctého století. Jeho snímky a negativy jsou uloženy v edinburské Ústřední knihovně, skotské národní portrétní galerii, Royal Scottish Academy, Národním muzeu fotografie, filmu a televize, Kanadském centru architektury, muzeu George Eastman House nebo centru Harry Ransom Center.[2][3][4][5]

Galerie

Reference

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.