Thangka

Thangka (tib.: ཐང་ཀ་ [tʰɑːŋkɑː] – svitek, Wylie: thang ka; névársky: पौभा paubhá) je svinovací malba nebo tapisérie s náboženskou tematikou, používaná zejména v tibetském buddhismu. Většinou propracovaná vyobrazení zahrnují mnoho detailů, které mají vymezený, symbolický charakter.

Thangka zobrazující "Pána smrti" Vajrabhairava, Vajrayana Buddhismus, kolem 1740

Původně byly thangky oblíbené mezi potulnými mnichy, neboť malované svitky byl lehké a po svinutí snadné pro přenášení z kláštera do kláštera. Tyto svitky byly důležitým prostředkem jejich učení, neboť ukazovaly scény ze života Buddhy, bódhisattvy, výjevy ze života význačných lámů i z každodenního života. Oblíbeným tématem je i Kruh života, což je vizuální prezentace učení Abhidharma.

Thangky vypracovávají jen zkušení mistři, kteří mají kromě jiného instrukce o geometrii znázorňovaných forem – přesným pravidlům podléhá např. proporce tváře a jejích částí, uložení prvků kompozice, vyobrazení průvodních forem, použití barevných kombinací atd.

V závislosti na použitém materiálu a technice malby lze rozlišit různé typy:

  • Nagthang se žlutými liniemi na černém podkladu;
  • Serthang se žlutými liniemi má červeném podkladu nebo červenými liniemi na modrém podkladu;
  • Thangka Linie reprezentuje linie resp. technika malby, která se předává od mistrů vždy tomu nejlepšímu žákovi.

Jde většinou o obrazy nevelkých rozměrů, jsou však i thangky několikametrové, jež se používají při náboženských obřadech.

Svitky bývají zavěšeny v buddhistických klášterech i v soukromých obydlích, nebo jsou slavnostně nošeny v procesích. Často slouží jako pomoc při meditaci, jsouce prostředkem vizualizace různých aspektů mysli.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.