Tchaj-jie-čch’

Tchaj-jie-čch’ nebo jezero Tchaj-jie (čínsky pinyin Tài​yè​chí, znaky 太液池) je umělé jezero, které se nachází v historickém centru Pekingu v bývalém Císařském městě, západně od Zakázaného města.

Tchaj-jie-čch’
太液池
Slavnostní banket v Čung-nan-chaj na břehu jezera Tchaj-jie, konec 18. století
Poloha
SvětadílAsie
StátČína Čína
Přímo spravované městoPeking
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Krása jezera a jeho užitečnost pro zásobování vodou[1] byly zohledněny při výběru umístění paláce chána Kublaje a města Pekingu. Jezero se zachovalo, nicméně je rozděleno do tří částí, doslova „tří moří“, severního (Pej-chaj), středního (Čung-chaj) a jižního (Nan-chaj). Severní jezero je částí veřejného parku Pej-chaj, jižní dvě tvoří většinu rozlohy areálu Čung-nan-chaj, sídla ústředí Komunistické strany Číny a vlády Čínské lidové republiky.

Historie

Plán jüanského Ta-tu s jezery a paláci Zakázaného města v centru. Hradby ťinského, mingského a čchingského města vyznačeny světle šedě.
Peking po roce 1553, jezero Tchaj-jie dělí Císařské město

Jezero bylo poprvé postaveno v rámci regulace toku řeky Ťin-šuej tekoucí ze severu k tehdejšímu Pekingu (Čung-tu, Střední hlavní město), za Čeng-cunga, císaře džürčenské říše Ťin. Džürčenské Čung-tu leželo jižně od pozdější jüanské a mingské metropole a bylo zásobováno vodou z nezávislých zdrojů.[1] Roku 1179 ťinští panovníci postavili vedle nového jezera palác Velkého míru (palác Ta-ning).

Po válkách Džürčenů s Mongoly a mongolském dobytí severní Číny Čung-tu ztratilo své postavení, v 60. letech 13. století se mongolský chán Kublaj rozhodl umístit své hlavní město Ta-tu bezprostředně severně od bývalého Čung-tu. Výstavbu řídili Liou Ping-čung a Kuo Šou-ťing, kteří postavili nové město kolem ťinského paláce a jezera Tchaj-jie, významného vodního zdroje metropole.[1] Jezero bylo rozšířeno na rozlohu současných „tří moří“, a kolem něj byly postaveny tři paláce. Čistota jezera byla chráněna zákonem; od pramenů v horách Jü-čchüan až k jezeru Tchaj-jie byl tok řeky Ťin-šuej zregulován a poddaným bylo zakázáno koupání, praní prádla, napájení dobytka i skládkování odpadků podél toku.[2]

V mingském období po rozhodnutí o přenesení hlavního města do Pekingu, započala v roce 1406 stavba Zakázaného města. Nový palác byl jižně od bývalého jüanského, východně od jezera. Tchaj-jie bylo rozšířeno na jih spolu s ním. Zemina získaná při hloubení jezera a příkopů před hradbami byla použita na severu palácového okrsku, kde dělníci nasypali horu Dlouhého života (dnes Ťing-šan), přičemž zahrnuli bývalé jüanské stavby a z hlediska feng-šuej zlepšili postavení nových paláců.

Jezero pak zahrnovalo tři současné „moře“, rozdělené mosty, ale nadále kolektivně známé jako Tchaj-jie nebo Ťin-chaj (金海, Zlaté moře). Oblast kolem jezera ležící západně od Zakázaného města dostala název Západní park (西苑, Si-jüan). Mingský císař Ťia-ťing do něj přesídlil z paláců Zakázaného města ve snaze o únik z nesvobodného života u dvora, přitom se ho snažil přetvořit v taoistickou Zemi nesmrtelných.[3]

Poté, co se chopila moci mandžuská dynastie Čching v polovině 17. století, nová vláda omezila rozsáhlé mingské parky kolem jezera, jejich část uzavřela hradbami a připojila k císařským palácům, jednotlivé úseky jezera dostaly jejich moderní jména. Postupně císaři postavili podél břehů jezera pavilony a domy, v nichž sídlili během léta.

Reference

  1. DU, Pengfei; KOENIG, Albert. History of Water Supply in Pre-Modern China. In: ANGELAKIS, Andreas N; MAYS, Larry W; KOUTSOYIANNIS, Demetris. Evolution of Water Supply through the Millennia. London: IWA Publishing, 2012. ISBN 1843395401, ISBN 9781843395409. S. 169–226, na s. 184–187. (anglicky)
  2. Du Pengfei. 中国古代的城市给水 [Zhōngguó Gǔdàide Chéngshì Jǐshuǐ, Zásobování vodou ve městech staré Číny]. China Historical Materials of Science and Technology, Vol. 1, čís. 19, s. 3–10. (čínsky)
  3. WAN, Maggie C.K. Building an Immortal Land: The Ming Jiajing Emperor's West Park. Asia Major 3rd Series. 2009, roč. 22, čís. 2, s. 65–99. (anglicky)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.