Tabon přilbový

Tabon přilbový (Macrocephalon maleo) je druh tabona z monotypického rodu Macrocephalon, který je endemitem indonéských ostrovů Sulawesi a Buton.

Tabon přilbový
Stupeň ohrožení podle IUCN

kriticky ohrožený druh[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řádhrabaví (Galliformes)
Čeleďtabonovití (Megapodiidae)
RodMacrocephalon
Binomické jméno
Macrocephalon maleo
Salomon Müller, 1846
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popis

Dosahuje délky okolo 55 cm a váhy asi 1,5 kg, samice bývají lehce drobnější. Je nejpestřejším druhem tabonů: horní část těla a hlava jsou černé a břicho jasně růžové, nohy modrošedé, tváře a zobák oranžové a na hlavě má nápadný rohovitý útvar připomínající přilbu, který je zbarven tmavě modře s kovovým leskem.

Způsob života

Taboni přílboví obývají deštné pralesy s nadmořskou výškou nepřesahující tisíc metrů, živí se ovocem, semeny a hmyzem. Vytvářejí stabilní páry, aktivní jsou převážně v noci. V období hnízdění vyhledávají mořské pláže s černým sopečným pískem, do něhož vyhrabávají jámy, kam samice kladou osm až dvanáct vajec, která jsou zhruba pětkrát větší než slepičí. Písek je zahříván tropickým sluncem shora a sopečnými plyny zespoda a udržuje tak vajíčka v optimální teplotě okolo 44 °C, kterou samec kontroluje citlivým zobákem a podle potřeby přihrnuje nebo odhrabává zeminu. Inkubace vajec trvá necelé dva měsíce, mláďata se líhnou již plně soběstačná a musejí se prohrabat až půlmetrovou vrstvou písku na vzduch.[2] Pohlavní zralosti dosahují ve dvou letech, dožívají se zhruba patnácti let, avšak byl zaznamenán exemplář, který žil v zajetí přes čtyřicet let.

Ohrožení

Tabonů ubývá vinou ilegálního sběru vajec a kácení pralesů, byli proto klasifikováni jako ohrožený taxon. Počet žijících jedinců se odhaduje na osm až čtrnáct tisíc.[3] K ochraně tohoto druhu byla na poloostrově Minahasa zřízena rezervace Tangkoko Batuangus.

Reference

  1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-27]
  2. http://www.stopy.cz/cestopisy/tabon1.htm%5B%5D
  3. https://www.biolib.cz/cz/taxon/id21536/

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.