Text602

Text602 (též zkráceně T602) je československý textový procesor typu WYSIWYG pro počítače IBM PC kompatibilní s operačním systémem DOS, velmi rozšířený zejména v první polovině devadesátých let. Umožňuje jak nasazení v počítačové síti,[1] tak – bez dalších pomocných programů – práci se znaky národních abeced (především s českými a slovenskými, ale rovněž s německými nebo s azbukou) a několika různými mapami klávesnice. Spustitelný i na počítačích třídy XT, Text602 pracuje v grafickém režimu.

Textový editor Text602 verze 3.00 (1991)

Stručná historie

Textový editor Text602 verze 1.00 (1989)

První verze procesoru vznikla ještě před listopadem 1989 v kruzích někdejší pražské 602. základní organizace Svazarmu sdružující zájemce o osobní počítače. Jako autoři jsou uváděni Jaromír Šiška, Richard Kaucký[p. 1] a Martin Šiška. Později vývoj převzala jimi založená firma Software602.

Verze 1.5 byla nenáročná na hardware: fungovala bez nutnosti instalace a pevného disku; vyžadovala aspoň 512 KiB konvenční paměti a oproti pozdějším verzím měla jistá omezení.[3] Poslední verze, 3.1, byla vyvinuta roku 1995. Verze 3.1 byla pokusem o výraznější změnu programu: vzhledově byla výrazně odlišná od předchozích verzí, byla paměťově náročnější, přitom nenabízela skoro nic nového, funkce i ovládání byly skoro stejné. Už se příliš nerozšířila, nejrozšířenější verzí programu zůstala zřejmě verze 3.0, která sloužila mnohde ještě dlouho po ukončení jeho oficiálního prodeje.[zdroj?]

Textový procesor T602 obsahuje funkce, které umožňují pohodlně vytvářet textové dokumenty, především:

Podporované formáty

Nativně program používá vlastní formát 602. Je také možné importovat i exportovat soubory formátů používaných programy WordStar, Microsoft Word, WordPerfect a rovněž i soubory formátu RTF. Import a export probíhá pomocí programu pre602.exe, který funguje samostatně, může však být pohodlně přednastaven a volán z menu T602.

Do dokumentu je možno vložit i obrázky, do verze 3.0 včetně pouze ve formátu TIFF. Od verze 3.1 byly podporovány formáty Windows Bitmap (BMP) a PC Paintbrush (PCX).

Tisk

Kvůli faktu, že ne všechny tiskárny dovezené na začátku 90. let do ČSFR měly znakovou sadu obsahující české a slovenské znaky, zakomponovali autoři do programu tři druhy tisku:[4][p. 2]

  • grafický režim – veškerý text se do tiskárny odesílá jako shluk bodů (tato metoda byla nejsnazší a pravděpodobně nejpoužívanější, byla však také nejpomalejší a nejméně šetrná k pásce či náplni tiskárny)
  • nahrání znakové sady do RAM tiskárny pomocí programu down602m.exe (později d602.exe) a následný tisk z T602 v textovém režimu
  • textový režim pro tiskárny, které obsahují všechny potřebné znaky, bez nutnosti cokoliv nahrávat (v tomto režimu jsou podporovány i některé tiskárny s typovým kolečkem nebo elektrické psací stroje s připojením k počítači)

Definice pro jednotlivé tiskárny jsou uloženy v souborech s příponou DST tak, aby si je uživatel mohl upravit v případě, že by tiskárna nebyla schopna pracovat s žádným dodávaným ovladačem.

I roku 2021 se tento program používá a existuje i instalace u uživatele[zdroj?], běžící via DOSBox pod aktuální verzí Windows 10; krom tisku na síťové laserové tiskárně vytváří výstupy do PDF (tzv. virtuální tisk; samozřejmě včetně možnosti výběru původních fontů).

MailMerge

Text602 má zabudován systém MailMerge. Je schopen načíst tabulku ve formátu DBF, vybrat z ní věty odpovídající kritériím a následně vytisknout dokument tolikrát, kolik odpovídajících záznamů bylo nalezeno. Typickým využitím systému je třeba hromadná korespondence, pokaždé stejný dopis s jinou hlavičkou. K načtení tabulky a pohybu v záznamech se používají tzv. tečkové příkazy. Tečkový příkaz se zapisuje přímo do těla dokumentu, na začátek řádky. Příkaz začíná tečkou, následují dvě písmena definující příkaz a dle potřeby i parametry příkazu. Na vytištěném dokumentu pak nejsou tyto příkazy vidět. Například příkaz

.DF adresy.dbf

určuje, že má být před tiskem načten soubor adresy.dbf. Jednotlivá pole se pak vkládají kamkoliv do dokumentu ve formátu $(proměnná), přičemž název proměnné odpovídá názvu sloupce tabulky.

Kartotéka K602

V pozdějších verzích byl s procesorem dodáván i program Kartotéka K602, umožňující vytvoření souboru ve formátu DBF a jeho plnění daty v uživatelem navrženém formuláři. Nejedná se o plnohodnotné databázové prostředí: neumí pracovat s více tabulkami najednou a možnosti filtrování záznamů a vyhledávání jsou omezené; jde především o pomůcku k vytvoření jednoduché tabulky, využitelné v systému MailMerge.

Podpora formátu v aplikacích

Podrobnější informace naleznete v článku 602 (souborový formát).

Formát 602 je podporován i v aplikacích používaných ve 20. letech 21. století, například v kancelářských balících OpenOffice a LibreOffice nebo v textovém procesoru AbiWord.

Historicky měly možnost práce se soubory 602 některé starší verze programu Microsoft Word či již nevyvíjený kancelářský balík 602PC Suite.

Související články

Odkazy

Poznámky

  1. Ten později o programu mluvil jako o svém „hříchu mládí“[2]
  2. Což byl jeden z důvodů, jež Text602, přes jisté nedostatky, ve své době učinily nejrozšířenějším produktem na psaní textů[4]

Reference

  1. Lapáček 1991, s. 8
  2. LOUCKÝ, Milan. Výsledky. Magazín | Anketa čtenářů. Chip. Vogel Publishing, 22. říjen 1996, roč. 6, čís. 11 (listopad 1996), s. 9. Software. Dostupné online [cit. 21-04-04]. ISSN 1210-0684.
  3. Lapáček 1991, s. 1
  4. VYMAZAL, Michal a JINDŘICH, Jiří. Počítačové tiskárny od A-Z. Vyd. 1. Praha: Grada, 1995. 192 s. ISBN 80-7169-123-2. Kapitola 5. Princip maticových tiskáren, s. 42. Dostupné online.

Literatura

  • LAPÁČEK, J. Textový editor Text 602 (verze 3.00): referenční příručka. Praha: Software602, 1991. 72 s.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.