Teka obrovská

Teka obrovská[1] neboli teak (čti: týk) či týk[2] je tropický strom z čeledi hluchavkovité, pocházející z jižní a jihovýchodní Asie. Dosahuje výšky 30–40 metrů a v zimě listy opadávají. Je to významný strom pěstovaný a těžený v tropických zemích pro kvalitní dřevo. Oblíbenosti se teakové dřevo dočkalo v letech 1950 a 1960, protože se využívalo pro prvky dánského stylu. Teakový nábytek se dočkal velkého rozmachu, protože se stal vyhledávaným pro svou jedinečnost a elegantní vzhled.

Teka obrovská
Plodící teka obrovská (Tectona grandis)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádhluchavkotvaré (Lamiales)
Čeleďhluchavkovité (Lamiaceae)
Rodteka (Tectona)
Binomické jméno
Tectona grandis
L.f., 1782
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pěstování a využití

Teakové dřevo se používá na výrobu venkovního zahradního nábytku, palub lodí a dalších produktů, které jsou vystavené vlivům počasí. Z teakového dřeva se též vyrábějí podlahy a dýhy na nábytek. Kromě toho slouží teakové dřevo k výrobě různých bicích a strunných hudebních nástrojů nebo jejich součástí, například sitárů nebo v Indonésii vyráběných bubnů typu afrického djembe.

Významným zpracovatelem teakového dřeva je Indie, která z něj vyrábí dveře, rámy oken, nábytek a sloupy pro domy stavěné ve starém stylu. Mnoho typických anglických knihoven je postavených právě z teakového dřeva.

Listy a kůra jsou bohaté na červené pigmenty a jsou proto bohatě využívány k barvení textilií. Kůra, dřevo a květy obsahují léčivé látky zmírňující střevní potíže, horečku a napomáhající při léčbě některých kožních onemocnění.

Významným škůdcem na plantážích v jihovýchodní Asii je můra Hyblaea puera, jejíž housenky se živí teakovými listy.[3]

Výhody teakového dřeva

  • Není napadáno plísní, termity ani jinými škůdci;
  • je velmi tvrdé, pevné, pružné a trvanlivé;
  • odolá vlivům počasí – slunečnímu světlu, větru, dešti, sněhu a dokonce i mrazu.

Péče o teakové dřevo

Bez ošetření se barva dřeva mění ze žlutohnědé na stříbrošedou. Pro zachování původní barvy je potřebné napustit dřevo teakovým olejem. Teakové dřevo je možné chránit několika způsoby: povrchovým nátěrem, postřikem, ponořením, máčením a mořením.

Galerie

Odkazy

Reference

  1. VALÍČEK, Pavel a kol. Užitkové rostliny tropů a subtropů. Praha: Academia, 2002. ISBN 80-200-0939-6.
  2. Internetová jazyková příručka [online]. Praha: Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i, 2008–2022. Heslo teak.
  3. Archivovaná kopie [online]. University of Technology, Sydney [cit. 2008-09-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-07-24.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.