Systém pro rozpoznávání tváře

Systém na rozpoznávání tváře (či systém pro rozpoznávání obličeje) je počítačový program na identifikaci osob z fotografií či videí. Rozpoznávání tváří se provádí podle geometrických charakteristik obličeje a porovnává se s databází. Lze určovat i pohlaví a odhadovat věk osob.[1] Automatické rozpoznávání tváří však nefunguje stoprocentně a lze jej zmást.[2][3] Pomocí speciálně navržených brýlí se lze vydávat za někoho jiného.[4] Systém rozpoznávání tváře je používán i bez vědomí uživatelů.[5] Fotografie lze ale upravit tak, aby rozpoznávání tváře selhalo, a to díky speciálnímu softwaru, který obrázek jemně zkreslí, aniž by to pouhé lidské oko rozpoznalo.[6]

Vlastní tvář (AT&T).

Regulace ohledné rozpoznávání se ve skutečnosti úplně nedodržuje.[7] Evropský inspektor ochrany údajů (EDPS) navrhuje úplný zákaz této technologie k obecným účelům.[8]

Odkazy

Reference

  1. Microsoft age-estimate tool unleashed real-time virality. techxplore.com [online]. [cit. 2020-02-03]. Dostupné online. (anglicky)
  2. Brýle pro milovníky soukromí. www.osel.cz [online]. osel.cz [cit. 2020-02-03]. Dostupné online.
  3. VR rendering software used to trick facial security systems. techxplore.com [online]. [cit. 2020-02-03]. Dostupné online. (anglicky)
  4. Who are you looking at? Glasses fool face recognition software. techxplore.com [online]. [cit. 2020-02-03]. Dostupné online. (anglicky)
  5. ČTK. Facebook urovnal 550 miliony USD žalobu kvůli rozpoznávání tváří. ITBiz.cz [online]. Nitemedia, 2020-02-02 [cit. 2020-02-03]. Dostupné online.
  6. Image cloaking tool thwarts facial recognition programs. techxplore.com [online]. [cit. 2020-08-05]. Dostupné online. (anglicky)
  7. https://www.lupa.cz/clanky/rozpoznavani-obliceju-na-papire-regulace-praxe-je-ale-kontroverznejsi/ - Rozpoznávání obličejů: na papíře regulace, praxe je ale kontroverznější
  8. https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/edps-technologie-rozpoznavani-obliceje-by-mela-byt-v-eu-zakazana/2027166 - EDPS: Technologie rozpoznávaní obličeje by měla být v EU zakázána

Související články


Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.