Svišťový štít

Svišťový štít je rozložitý vrchol v hlavním hřebeni Vysokých Tater. Leží mezi Severním Divým sedlem (v masívu Divé veže) a Svišťovým sedlem (Hranatou vežou). Jde o uzlový bod, ze kterého vybíhají boční hřebeny. Obklopují ho z východní strany Veľká Studená dolina, ze severu Rovienková kotlina a z jihozápadu Svišťová dolina.

Svišťový štít
Vlevo Divá veža, vpravo trojvrcholový Svišťový štít.

Vrchol2383 m n. m.
Poloha
StátSlovensko Slovensko
PohoříVysoké Tatry
Souřadnice49°10′58″ s. š., 20°8′41″ v. d.
Svišťový štít
PrvovýstupAugust Otto, Johann Hunsdorfer
Nejsnazší trasachodecká, ale na vrchol nevede turistická trasa
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Topografie

Štít má tři vrcholy z nichž jihozápadní je hlavní. Leží v blízkosti Severního Divého sedla od něhož vede boční hřeben na Svišťový roh a Svišťové veže. Ve středu oblouku na hlavním hřebeni leží Prostredný vrchol. Z něj na jihovýchod pokračuje Svišťový chrbát, ve které leží Východný vrchol a tři Svišťové kopy.

Jméno a první výstupy

Vrchol byl do roku 1897 nepojmenovaný. První návštěvníci na vrcholu byli August Otto a horský vůdce Johann Hunsdorfer starší 20. července 1897. Nazvali jej Mittel-Gebirge (prostřední pohoří), protože z něj vystupují čtyři hřebeny. V německé literatuře se nazývá Mittelgebirge a v maďarské Kőzephegység. Slovenský název vystihuje jeho umístění nad Svišťovou dolinou. Stejně znějící název má štít i v polštině, Świstowy Szczyt. V zimě byl první na jeho vrcholu Gyula Komarnicki 16. února 1913.

Pěší turistika

I když není na turistické stezce (která vede na sedlo Prielom), je jedním z nejsnáze dostupných vrcholů ve Vysokých Tatrách. Proto je často navštěvován jak vysokohorskými turisty v létě, tak v zimě skialpinisty. Výstup probíhá od Zbojnické chaty. Lezení je možné zejména na severní stěně nad Rovienkovou kotlinou.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Svišťový štít na slovenské Wikipedii.

    Externí odkazy

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.