Sval kožní

Sval kožní (též platyzma z lat. platysma, z řec. platys = plochý), je velmi tenký plochý sval, který se nachází v podkoží krku — na povrchové krční fascii. Upíná se tedy na kůži krku (z největší části), nikoliv na kosti, jako u většiny svalů. Platysma se v evoluci vyvinula z materiálu mimického svalstva - tedy ze 2. žaberního oblouku.

Vyznačená platyzma (rudě)

Uložení

Platysma sahá od povrchu podklíčkové krajiny, a to v šíři kloubního spojení klíční kosti a hrudní kosti a okraje deltového svalu, po dolní ret. Tento sval je uložen v podkoží celé této oblasti, výjimkou je úpon na dolní čelist (mandibula), tam se ještě proplétá mezi mimické svaly dolního rtu. U starých lidí bývá na krku viditelný jako „řasa“.

Snopce svalů obou stran krku se mohou křížit pod bradou, vzácně i nad hrdelní jamkou (fossa jugularis) - v tomto případě jde o vývojové zbytky zaniknuvší hlubší vrstvy podkožního svalstva krku (musculus sphincter colli).

Mezi snopcemi kožního svalu a mezi platysmatem a fascií vedou senzitivní nervy a tenká žíla vena jugularis externa.

Funkce

Platysma ovládá napětí kůže krku v souladu s jeho pohyby. Je také synergistou mimických svalů dolního rtu a podílí se tak na gestikulaci.

Inervace

Sval je řízen sestupným úsekem VII. hlavového nervu, tj. nerv lícní (nervus facialis), z ramus colli, který vede pod ním.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.