Světová výstava 1937
Světová výstava 1937 byla v pořadí 20. světová výstava a zároveň šestá, která se uskutečnila v Paříži. Trvala od 25. května do 25. listopadu 1937. Jejím námětem bylo Umění a technika v moderním životě (Arts et Techniques dans la Vie moderne). Je prozatím poslední výstavou tohoto druhu, která se v Paříži uskutečnila.
Příprava výstavy
Zákon ze dne 6. července 1934 rozhodl o uspořádání mezinárodní výstavy v Paříži a 19. července byl francouzskou vládou jmenován generálním komisařem Edmond Labbé. Ten se rozhodl ukázat, že umění a technologie nestojí proti sobě, ale že jejich svazek je naopak nezbytný: krása a užitečnost mají být neoddělitelně spojeny. V souvislosti s hospodářskou krizí a mezinárodním politickým napětím měla výstava také podporovat mír. Projekt byl původně skromný. Výstava se měla odehrát především na území Champ-de-Mars a Jardins du Trocadéro. Území výstaviště se posléze rozšířilo od mostu Alma až k ostrovu Cygnes. Většina staveb byla dočasná, s několika výjimkami jako např. Palais de Chaillot, který nahradil Palais du Trocadéro.
Eiffelova věž byla modernizována. Byly odstraněny arkády v prvním patře a přibylo nové osvětlení.
Palác Tokyo byl postaven na vojenském pozemku a místo budovy velvyslanectví Polska, která byla zbourána. Francouzská vláda za ní nabídla Polsku jako kompenzaci Hôtel de Sagan. V novém paláci bylo zřízeno Muzeum moderního umění města Paříže a Národní muzeum moderního umění, jehož sbírky byly do té doby vystaveny v Lucemburském paláci. Národní muzeum dnes sídlí v Centre Georges Pompidou.
Zlatou medaili získaly dva pavilony stojící přímo naproti sobě - pavilon SSSR a Třetí říše.
Pozůstatky
- Monumentální sousoší Dělník a kolchoznice, které bylo umístěno na pavilonu SSSR, se nachází v Moskvě.
- Betonové sochy byly přemístěny na zámek Baillet, po válce pak uloženy v zámeckém parku. V roce 2004 byly znovu objeveny a po restaurování vystaveny v roce 2010 v parku la Villette.
- Brána Kovového pavilonu autora Raymonda Subese, kterou zakoupil Marcel Bloch pro svou továrnu v Saint-Cloud. Při demolici továrních objektů v roce 2000 byla brána demontována a osazena opět na fasádu nové stavby.
- Avenue des Nations-Unies, která vede přes Jardins du Trocadéro je vybavena dvěma podzemními podchody, které umožňovaly návštěvníkům procházet výstavou, aniž by museli opustit prostor výstaviště.
- Palais de Tokyo, který sloužil jako muzeum moderního umění.
- Palais de Chaillot, který nahradil Palais du Trocadéro vybudovaný pro světovou výstavu v roce 1878.
- Palais d'Iéna, později změněný na Muzeum veřejných prací, dnes zde sídlí Hospodářská a sociální rada.
- Jenský most byl kvůli náporu návštěvníků dvojnásobně rozšířen.
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Exposition spécialisée de 1937 na francouzské Wikipedii.
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Světová výstava 1937 na Wikimedia Commons
- (francouzsky) Fotografie výstavy
- (francouzsky), (anglicky) Oficiální web Mezinárodního úřadu pro výstavnictví (BIE)
- (francouzsky) Dějiny výstavy
- (francouzsky) Dochované stavby výstavy