Steve Fossett

Steve Fossett (22. dubna 1944 Jackson, Tennessee3. září 2007, Nevadská poušť) byl americký miliardář a dobrodruh. Stal se držitelem několika desítek světových rekordů jako pilot, námořník či dálkový plavec. Steve Fossett se ztratil 3. září 2007 při letu nad pouští ve státě Nevada, aniž by někdo zachytil nouzový signál. Neúspěšně po něm pátraly stovky dobrovolníků, armáda a letadla Civil Air Patrol.[1] Jeho manželka podala 26. listopadu 2007 žádost, aby byl Fossett prohlášen za mrtvého.[2] Této žádosti chicagský soud vyhověl a 15. února 2008 prohlásil Fossetta oficiálně za mrtvého.[3]

Steve Fossett
Narození22. dubna 1944
Jackson
Úmrtí3. září 2007 (ve věku 63 let)
Sierra Nevada
Příčina úmrtíletecká nehoda
Alma materWashingtonova univerzita
Stanfordova univerzita
Garden Grove High School
Povoláníobjevitel, finančník, balonář, pilot, automobilový závodník, podnikatel, jachtař, horolezec a dobrodruh
OceněníZlatá letecká medaile FAI
společník Královské geografické společnosti
Národní letecká síň slávy
Cena zasloužilého orlího skauta
Webwww.stevefossett.com
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

V mládí jako člen organizace Boy Scouts of America splnil podmínky prestižního skautského ocenění „Eagle Scout“, orlí skaut. Byl členem Světového skautského výboru WOSM, World Organisation of Scout Movement.

30. září 2008 našli náhodní turisté několik Fossetových věcí (např. pilotní průkaz bez fotografie, svetr). O den později byl nalezen vrak letadla, které pravděpodobně patřilo Fossettovi.[4] Nakonec byly nalezeny i kosterní pozůstatky náležející Fossettovi. Vyšetřovatelé později stanovili jako příčinu nehody silné turbulence, které učinily stroj neovladatelným.[5]

Fossetovy rekordy

Steve Fosset se stal držitelem celkem 62 světových rekordů, mimo jiné:

  • 21. února 1995 Fossett přistál v Leaderu v kanadském Saskatchewanu. Stal se první osobou, která přeletěla samostatně Tichý oceán v balonu.
  • Samostatně obletěl celý svět v balonu, a to na 6. pokus. Startoval z Northamu, Západní Austrálie dne 19. června 2002, kde 2. července také přistál.
  • Steve Fossett byl také jeden ze světových jachtařů. Je držitelem 15 světových rekordů v plachtění. V roce 2004 jako kapitán dosáhl světového rekordu za nejrychlejší obeplutí světa ve své vlastní plachetnici Cheyenne.
  • Od 27. října 2004 je Fossett držitelem rekordu v nejrychlejším letu vzducholodí – obrovským Zeppelínem NT s průměrnou rychlostí 111,8 km/h. Předchozí rekord byl 92,8 km/h (v roce 2001, Virgin Lightship).
  • První non-stop let proudovým letounem okolo světa bez doplňování paliva a sám. Letoun Virgin Atlantic GlobalFlyer odstartoval v pondělí 28. února 2005 z letiště Salina, Kansas, USA a po uražení více než 36 000 kilometrů v 67 hodinách a 2 minutách (ve čtvrtek 3. března) na stejném letišti přistál.
  • Fossett se stal také držitelem rekordu v nejpomalejším přeplavání Lamanšského průlivu.

Odkazy

Reference

  1. Dobrodruh Fossett se ztratil v letadle nad Nevadou - iDnes podle agentury Reuters
  2. Novinky.cz. Manželka chce, aby dobrodruha Fossetta prohlásili za mrtvého [online]. [cit. 2008-02-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-12-13.
  3. Novinky.cz. Dobrodruha Steva Fossetta prohlásili za mrtvého [online]. Dostupné online.
  4. http://www.novinky.cz/clanek/150942-v-kalifornii-objevili-vrak-letadla-dobrodruha-fossetta.html
  5. http://www.lidovky.cz/dobrodruha-fossetta-zabily-podle-vysetrovatelu-turbulence-pl5-/lide.asp?c=A090710_082401_lide_val

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.