Stenóza plicnice

Stenóza plicnice neboli zúžení plicnice je srdeční vada, která se nejčastěji vyskytuje jako součást vrozených srdečních vad, např. Fallotovy tetralogie. Zúžení plicnice vede k hypertrofii pravé srdeční komory a následně k její dilataci a sekundárnímu vzniku trikuspidální regurgitace a pravostranné srdeční nedostatečnosti.

vlevo: normální srdce, vpravo: srdce se stenózou plicnice

Vyskytuje se v několika formách v závislosti na její lokalizaci. Stenóza může být pod chlopní, v místě chlopně, nad ní nebo v periferii větví plicnice. Nejčastěji je postižení v místě chlopně. Stenóza působí hypertrofii PK, klinicky může být asymptomatická s nálezem systolického šelestu nad plicnicí, ale může se jednat o kritickou vadu (dušnost, srdeční selhávání novorozence).[1]

Kritická stenóza u novorozence je život ohrožující cyanotická srdeční vada. V pozdějším věku bývají děti bez potíží, někdy mají nižší výkonnost.

Klinický obraz

Poslechový nález:

  • ejekční systolický šelest nad plicnicí[2]
  • časný click, systolický šelest s vírem vlevo od sterna, rozštěp druhé ozvy[1]

Diagnóza

Průběh je obvykle benigní, lehčí vada nevyžaduje léčbu.[1] Závažnější porucha vede k hypertrofii pravé komory (PK), pak k nedomykavosti trikuspidální chlopně, následné městnání v játrech a jiných orgánech.

Terapie

  • balónková dilatace[3]
  • u pravostranného selhávání je indikován chirurgický výkon - incise komisur[1]

Odkazy

Související články

Reference

  1. http://jirben2.chytrak.cz/
  2. Archivovaná kopie. www.lf2.cuni.cz [online]. [cit. 2009-05-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-04-17.
  3. TASKER, Robert C.; MCCLURE, Robert J.; ACERINI, Carlo L. Oxford Handbook od Paediatrics. [s.l.]: Oxford University Press, 2008. Dostupné online. ISBN 978-0-19-856573-4. S. 244.

Literatura

Externí odkazy

Wikipedie neručí za správnost lékařských informací v tomto článku. V případě potřeby vyhledejte lékaře!
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.