Starý paleolit

Starý paleolit je období pravěku datované přibližně mezi 1 000 000 až 300 000 lety před současností. Na jeho přelomu s nejstarším paleotitem se lidská společnost rozšířila z Afriky do Asie a Evropy, včetně území dnešní ČR - Bečov, Přezletice, Beroun, Stránská skála. Nositelem této kultury byl v tomto období člověk vzpřímený a Homo heidelbergensis. Starý paleolit v geologické datování spadá do epochy pleistocénu, respektive do středního pleistocénu - do stupňů Günz/Mindel, Mindel, Mindel/Riss . V jeho mladší fázi došlo k ochlazení v důsledku ledové doby mindel (500 000/340 000 př. n. l.), v tomto období sahal Skandinávský ledovec až do střední Evropy. V jeho morénách se nacházel pazourek na výrobu nástrojů.

Pazourek acheulské kultury

Lidské pozůstatky z tohoto období jsou nacházeny v celé Evropě. Přítomnost člověka vzpřímeného je v České republice doložena nálezy nástrojů v Praze-Sedlci, v Přezleticích u Prahy, v obci Braškov (u Kladna) a na Stránské skále (u Brna). Nálezy nástrojů jsou v tomto období hojnější.

Nejstarší lokality v Evropě se nacházejí ve Španělsku - Orce[1], v krasové oblasti Atapuerca - Sima del Elefante [2], Gran Dolina nebo Sima de los Huesos.

Vedle starších valounových nástrojů se typickým nástrojem stává pěstní klín. Člověk vzpřímený byl mnohem šikovnější než člověk zručný. Výroba pěstních klínů se šířila z Afriky do Evropy. Dále se vyskytují polyedry, drasadla, příčné sekáče, špičáky, otloukače a škrabadla a úplně ke konci začíná levalloiská technika.

Nejznámější kultury pěstních klínů jsou: abbevillien, již vzpomínaný acheuléen a micoquien. Ve východní Africe, Číně a jižní Evropě se zároveň s acheuléenem prosadila drobnotvará industrie. V Česku se rozlišují i místní kultury jako jsou Bohemién a Přezleticien.

Člověk sbíral plody a lovil drobnou zvěř, ryby, ptáky a větší savce (koně, jeleny, slony, tury). Větší zvířata naopak lovila člověka. Lidé žili v tlupách na savanách a ve stepích a lesostepích v teplém a mírném pásu, ale ne v chladném. Stavěli si jednoduché příbytky.

Kolem roku 500 000 př. n. l. se zvýšil počet lidských druhů v Africe a v Evropě. Objevilo se množství forem s velkou mozkovnou. V této době vznikl kolem roku 400 000 př. n. l.. archaický člověk rozumný (Homo sapiens, 400 000/135 000 př. n. l.)

Odkazy

Reference

  1. O. Oms, J. M. Parés, B. Martínez-Navarro, J. Agustí, I. Toro ,A. Turq, G.Martínez-Fernández: Early human occupation of Western Europe: Paleomagnetic dates for two paleolithic sites in Spain. Dostupné online.
  2. Archivováno 28. 8. 2010 na Wayback Machine, Sima del Elefante
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.