Stanisław Tymoteusz Trojanowski

Blahoslavený Stanisław Tymoteusz Trojanowski, OFMConv. (29. července 1908, Sadłowo28. února 1942, Auschwitz) byl polský řeholník, člen řádu minoritů a spolupracovník Maxmiliána Kolbeho. Zemřel mučednickou smrtí v koncentračním táboře a v roce 1999 byl beatifikován.

Blahoslavený
Stanisław Tymoteusz Trojanowski, OFMConv.
Obraz
mučedník
Datum narození29. července 1908
Místo narozeníSadłowo
Datum úmrtí28. února 1942
Místo úmrtíAuschwitz
Blahořečen13. června 1999, Varšava, Jan Pavel II.
Uctíván církvemiřímskokatolická církev a církve v jejím společenství
Atributyřeholní oděv

Život

Narodil se jako Stanisław Antoni v chudé rodině v obci Sadłowo. Otec rodiny padl v první světové válce, Stanisław si tedy našel práci a živil matku a tři své mladší bratry. V roce 1930 jej biskup bl. Antoni Julian Nowowiejski biřmoval a 5. března téhož roku jej Alfons Kolbe (rodný bratr sv. Maxmiliána Kolbeho) přijal jako kandidáta pro řád minoritů v novém klášteře v Niepokalanówě. Dne 6. ledna 1931 zahájil Stanisław noviciát a přijal řeholní jméno Tymoteusz. Poté 2. února 1932 složil časné řeholní sliby a 11. února 1938 sliby věčné. Celý svůj řeholní život prožil v Niepokalanówě, kde se zabýval mimo jiné prací na vydávání časopisu Rycerz Niepokalanej. Pracoval také v klášterním zemědělství a jako košíkář. Rovněž se podílel na péči o nemocné spolubratry v klášterní ošetřovně. Ze strany sv. Maxmiliána Kolbeho požíval velkou důvěru.

Po nacistické okupaci Polska byl 14. října 1941 zatčen a uvězněn v Pawiaku ve Varšavě. Odtud byl transportován do Auschwitzu, kde byl zaevidován pod číslem 25431. Zde na následky hladu a brutálního týrání zemřel 28. února 1942.

Jeho životním mottem bylo:

V každém čase a na každém místě svobodně rozeznávejme Boží vůli.

Beatifikace

Beatifikován byl papežem sv. Janem Pavlem II. dne 13. června 1999 ve Varšavě.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Stanisław Tymoteusz Trojanowski na polské Wikipedii.

Související články

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.