Střední průmyslová škola stavební Hradec Králové

Střední průmyslová škola stavební, Hradec Králové, Pospíšilova tř. 787 se nachází na Pospíšilově ulici na Slezském předměstí. Nabízí středoškolské vzdělání v oborech vzdělání stavebnictví, technické lyceum a technická zařízení budov ve formě čtyřletého studia zakončeného maturitní zkouškou. Škola v současnosti také nabízí nástavbové studium v oborech vzdělání geodézie a technická zařízení budov a přípravu k jednotlivé maturitní zkoušce.

Střední průmyslová škola stavební, Hradec Králové, Pospíšilova tř. 787
ZkratkaSPSSTAVHK
Právní formapříspěvková organizace
ZřizovatelKrálovéhradecký kraj
Datum založení19. června 1996
REDIZO600011658
ŘeditelMgr. Jiří Bureš
ZástupceIng. Martin Piechaczek
Mgr. Blanka Wagnerová
AdresaPospíšilova 787
500 03  Hradec Králové
Zeměpisné souřadnice50°12′51″ s. š., 15°50′30″ v. d.
Oficiální webhttp://www.spsstavhk.cz
Obory vzdělávání
Stavebnictví
Technická zařízení budov
Technické lyceum
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie školy

Dějiny školy sahají do 70. letech 19. století. V roce 1874 byla v Třebechovicích pod Orebem založena Odborná škola pro kreslení a modelování, průmysl a průmyslové umění, která se zaměřila na výuku kamnářství, klempířství a zámečnictví. Již v roce 1878 na výstavě v Paříži, kterou škola obeslala několika pracemi z kovu, získala zlatou medaili. Podmínky pro výuku v Třebechovicích pod Orebem však nebyly vyhovující, proto v roce 1880 došlo k přestěhování školy do Hradce Králové. Škola byla také přejmenována na Odbornou škola pro umělecké zámečnictví. V následujících letech se postupně rozšiřovala, stoupal počet žáků, vyučujících a učebních předmětů. Hlavním oborem bylo umělecké zámečnictví. Velkou změnu v organizaci školy přinesl rok 1926, kdy se škola začala orientovat na stavebnictví. V 50. letech došlo k zavedení výuky pozdějšího oboru technická zařízení budov, na konci 80. let geodézie[1].

V roce 1930 byla postavena nová budova školy na Pospíšilově ulici podle návrhu královéhradeckého architekta Dr. Ing. arch. Jana Rejchla. Součástí areálu školy se staly budovy dnešních dílen a laboratoří. V roce 1988 byla zahájena přístavba budovy nové tělocvičny včetně zázemí, posilovny, několika učeben a kabinetů.

Obory vzdělání

Škola v současnosti nabízí 3 obory vzdělání denního čtyřletého studia zakončeného maturitní zkouškou[2].

Stavebnictví

Obor je zaměřen na pozemní stavby. Studium připravuje střední technicko-hospodářské pracovníky v oblasti projektování a realizace staveb.

Obor se od 3. ročníku dělí na následující specializace:

  • geodézie (práce s geodetickými přístroji (totální stanice, nivelační přístroj, laserový dálkoměr), zaměření a vytyčení stavby, vývoj a produkce katastrálních map a geometrických plánů, organizace zeměměřické služby, právní předpisy pro geodety, práce s geodetickým softwarem)
  • BIM projektování (příprava na budoucnost oboru, tj. práce s moderními technologiemi v oblasti digitálního stavebnictví, navrhování staveb ve formě digitálních modelů (metody BIM), projektování metodou informačního modelu budovy, využívání informační hodnoty budovy po dobu jejího celého životního cyklu, správa budov a facility management)
  • stavby a konstrukce (tradiční specializace, které dál pokračuje a rozvíjí náplň a poslání stavebnictví jako technického oboru, prohloubení vědomostí a technických poznatků v oblasti pozemního stavitelství a jejich aplikace do projektování stavebních objektů a návrhů jejich konstrukčních řešení)

Technická zařízení budov  

Tento obor, pojmenovaný také Teplo, voda a vzduch, je určen žákům, kteří mají zájem o technické obory a stavitelství a chtějí se zaměřit na navrhování vnitřního prostředí staveb, tj. rozvodů vody, kanalizace, vytápění, vzduchotechniky a plynu.

Technické lyceum – lyceum se zaměřením na architekturu

Lyceum je jakýmsi článkem mezi průmyslovou školou a gymnáziem, oproti čistě technickým oborům nabízí vyšší počet hodin přírodovědných i společenskovědních předmětů, oproti gymnáziu poskytuje základ odbornosti a umožňuje absolventům úspěšně navázat ve studiu na technických vysokých školách. Klade důraz na architekturu, design, průmyslové výtvarnictví a navrhování.

Vybavení školy

Škola ve vybavena 7 učebnami výpočetní techniky, odbornými laboratořemi - stavebních materiálů, vzduchotechniky a vytápění, stavebními dílnami a dílnami TZB. Vedle celkem 19 kmenových učeben jsou k dispozici dvě jazykové učebny, studovna, žákovská knihovna, aula, posilovna a dvě tělocvičny.

Reference

  1. Almanach k 125. výročí Střední průmyslové školy stavební v Hradci Králové. 1.. vyd. Hradec Králové: Klub rodičů při SPŠ stavební, SPŠ stavební Hradec Králové, 2005. 168 s.
  2. SPŠ stavební Hradec Králové. www.spsstavhk.cz [online]. [cit. 2020-12-25]. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.