Státní znak Kazachstánu

Státní znak Kazachstánu tvoří zlatý obraz šanyraku (kazašsky Шаңырақ, şañıraq), vrchní kruhové části kupole jurty, na modrém pozadí. Ze šanyraku vycházejí na všechny strany v podobě slunečních paprsků uyky (kazašsky уықтар) – opory kupole jurty. Po pravé a levé straně jsou vyobrazeni bájní okřídlení koně – tulparové (kazašsky Тұлпар). Ve spodní části je kazašský název pro Kazachstán („QAZAQSTAN” v latince, do roku 2018 „ҚA3AҚCTAH” v cyrilici), ve vrchní části pěticípá hvězda, vše ve zlaté barvě.

Kazašský státní znak
Informace
Subjekty oprávněné užívat znakKazachstán Kazachstán
Přijato29. června 2018
HesloQAZAQSTAN (kazašsky) (název státu)

Kruhový tvar znaku je symbolem života a věčnosti. Zlatá barva symbolizuje světlo, jasnou budoucnost republiky, modrá symbolizuje usilování o mír, přátelství a jednotu všech lidí.

Historie

Po rozpadu Sovětského svazu byla 4. června 1992 vyhlášena nezávislost Kazachstánu. Stejný den byl přijat (společně s vlajkou) i státní znak. Autory znaku byli Žandarbek Melibekov a Šota Valichanov.

26. října 2017 podepsal prezident Nursultan Nazarbajev vyhlášku č. 569 „O převodu kazašské abecedy z cyrilice do latinského písma“.[1] V této souvislosti byl pozměněn ústavní zákon o znaku (nápis na znaku byl z původního ҚA3AҚCTAH uměněn na QAZAQSTAN). Změnu podepsal prezident Nazarbajev 29. června 2018. 12. září 2018 byly provedeny odpovídající změny i ve státní normě ST RK 989-2014.[2]

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Coat of arms of Kazakhstan na anglické Wikipedii.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.