Sovka zední

Sovka zední (Mascarenotus murivorus), také sýček zední a výr rodriguezský, je vyhynulý druh puštíkovitého ptáka, jeden ze tří druhů z rodu Mascarenotus (česky sovka). Dlouho byl řazen do rodu Athene, došlo ale k přeřazení. Sovka zední pravděpodobně obývala lesy na ostrově Rodrigues (Mauricius), který se nachází v Indickém oceánu. Byla zdejším endemitem.

Sovka zední
Sovka zední – fosílie
Stupeň ohrožení podle IUCN

vyhynulý[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řádsovy (Strigiformes)
Čeleďpuštíkovití (Strigidae)
Rodsovka (Mascarenotus)
Binomické jméno
Mascarenotus murivorus
Milne-Edwards, 1873
Synonyma
  • Strix murivora Milne-Edwards, 1874
  • Athene murivora Milne-Edwards, 1874
  • Bubo leguati Rothschild, 1907
  • Carine murivora Günther & Newton, 1879
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Informací se o ptákovi zachovalo jen málo. Druh popsal Alphonse Milne-Edwards v Comptes Rendus de l'Académie des Sciences na základě kosterních pozůstatků, které se lišily od všech ostatních druhů na ostrově. Od té doby bylo objeveno více subfosílií a některé pozůstatky jsou do dnešních dnů zachovány v muzeích (Cambridge, Paříž, Tring). Pták měřil něco přes 20 cm, přesný vzhled však zůstává záhadou. Některé zprávy zanechali Julien Tafforet nebo François Leguat, jedni z prvních osadníků na ostrově. Tafforet napsal do své knihy Relation de l'isle Rodrigues (1726), že se sovka podobala puštíkovi obecnému a při pěkném počasí se ozývala monotónním zvukem. Lovila jiné ptáky a plazy. Podle Tafforeta žila na stromech, vyvinuté kosti končetin ale poukazují i ​​na život na zemi (Rodrigues byl prostý predátorů, proto zde některé druhy ptáků i ztratily schopnost létat). Pozorování Leguata zase poukazují, že sovka byla sova s ​​vyvinutými „oušky” (Leguat nazval ptáka hiboux, což byl francouzský termín pro sovy s „oušky”).

Sovku pozoroval Tafforet ještě v roce 1726. Roku 1761 se na Rodrigues vydal astronom Alexandre Guy Pingré, aby tu pozoroval přechod Venuše přes Slunce. O sově se nezmiňoval; do té doby proto asi na ostrově vyhynula. Hrozbou se staly lidské aktivity. Ptáci byli loveni a les na ostrově lidé vykáceli; pro sovku, který hnízdila v dutinách stromů, to byla katastrofa. Společně s ní vyhynuly i jiné původní druhy živočichů.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Výrik rodrigueský na slovenské Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-27]

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.