Soriano nel Cimino

Soriano nel Cimino je město s 8722 obyvateli (k 31. prosinci 2010) v provincii Viterbo v Itálii. Nachází se 74 km severozápadně od Říma a 18 km východně od města Viterbo. Město leží na svazích vyhaslé sopky Monti Cimini.

Soriano nel Cimino
Pohled na město

znak
Poloha
Souřadnice42°25′ s. š., 12°14′ v. d.
Nadmořská výška509 m n. m.
StátItálie Itálie
regionLazio
provincieViterbo
Soriano nel Cimino
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha78,5 km²
Počet obyvatel8 722 (2010)
Hustota zalidnění111 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.comune.sorianonelcimino.vt.it
Označení vozidelVT
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Na místě dnešního města bylo kdysi sídlo Etrusků, které zničili Římané. Asi od roku 1000 n. l. pozemek patřil benediktinům. Ve středověku byl na tomto území větší počet malých obcí. V polovině 13. století získala značný význam vesnice Soriano.

Roku 1278 Giovanni Gaetano Orsini (papež Mikuláš III.) nechal na vrcholu kopce postavil místo původního benediktinského opatství hrad.

Dne 5. června 1944 byl na město proveden nálet dvou formací létajících pevností, který si vyžádal 188 mrtvých. Celkem 250 domů bylo zcela zničeno a 300 domů vážně poškozeno.

Památky

  • Castello Orsini – hrad, vybudovaný ve 13. století papežem Mikulášem III.
  • Palazzo Chigi-Albani – renesanční palác, který postavil roku 1561 Ottaviano Schiratti, majitelem byl kardinál Cristoforo Madruzzo.
  • Fontana Papacqua – fontána, kterou navrhl roku 1562 Giacoma da Vignola Barozzi, se nachází na terase Palazzo Chigi-Albani. Fontána se skládá z alegorie čtyř ročních období. Zvláště zajímavé jsou postavy s erotickou symbolikou.
  • Románský kostel San Giorgio z 11. století.
  • Katedrála San Nicola di Bari, kterou postavil v roce 1794 Giulio Camporese.

V blízkosti města je v kaštanovém lese bludný balvan. Zmínil se o něm i Plinius, protože balvan se pohybuje i přes jeho obrovskou hmotnost.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Soriano nel Cimino na německé Wikipedii.

    Externí odkazy


    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.