Smích a pláč

Smích a pláč, také Pláč a smích nebo Tvář Švába-Malostranského je jeden ze tří prvních českých němých filmů. Natočil je na námět českého komika a písničkáře Josefa Švába Malostranského průkopník českého filmu Jan Kříženecký. Byly vyrobeny u příležitosti pořádání Výstavy architektury a inženýrství v Praze v létě 1898.

Smích a pláč
Země původuRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Jazykněmý film
Délka1 minuta
Žánrfilmová etuda
NámětJosef Šváb-Malostranský
RežieJan Kříženecký
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleJosef Šváb-Malostranský
ProdukceJan Kříženecký
Josef František Pokorný
KameraJan Kříženecký
Výroba a distribuce
Premiéra1898
Smích a pláč na FP, ČSFD
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obsazení

Josef Šváb-Malostranský on sám

Obsah

Detail tváře Josefa Švába-Malostranského, jehož kdosi pošimrá ve vlasech, načež se tvář rozjasní a rozchechtá, postupně zvážňuje, až se objeví záškuby kolem očí a herec se rozpláče.

Dobové souvislosti

Podrobnější informace naleznete v článku Dostaveníčko ve mlýnici.

Námět všech tří kratičkých filmů - Dostaveníčko ve mlýnici, Smích a pláč a Výstavní párkař a lepič plakátů pochází od Švába-Malostranského, jak vysvítá z dopisu, uloženého v archívu Národního technického muzea v Praze, a v němž Šváb nabízí Kříženeckému a Pokornému realizování humorných scének pro uvedení v Českém kinematografu, dřevěné boudě na výstavišti.

Všechny své první filmy točil Jan Kříženecký na standardní délku 17 m filmového pásu, zaslaného z Lyonu. Z filmu Smích a pláč se dochovalo 8,1 m duplikátního negativu. Námět tohoto filmu nebyl původní, v počátcích filmu byl v řadě zemí oblíbený a použit už dříve.

Reference

  • Český hraný film I, NFA Praha, 1996, ISBN 80-7004-082-3
  • Luboš Bartošek, Náš film 1896 - 1945, Praha 1985

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.