Slovakia Summit 2005

Slovakia Summit 2005 nebo Bratislavský summit roku 2005 bylo setkání prezidenta USA George W. Bushe a prezidenta Ruské federace Vladimira Putina v Bratislavě. Uskutečnilo se 23. až 25. února 2005. Byla to první návštěva úřadujícího prezidenta USA ve Slovenské republice.

Hviezdoslavovo náměstí během návštěvy George Bushe

Dalšími účastníky setkání byli ministryně zahraničí USA Condoleezza Riceová a ministr zahraničních věcí Ruské federace Sergej Lavrov, jakož i první dámy obou prezidentů, Laura Bushová a Ludmila Putinová.

Bushova evropská cesta před summitem

Před summitem Bush přicestoval do Bruselu a setkal se s některými evropskými lídry a představiteli Evropské unie a NATO, včetně Tonyho Blaira, Silvia Berlusconiho, Jacquese Chiraca a Javiera Solany. Také se setkal s Viktorem Juščenkem, novým prezidentem Ukrajiny, a vystoupil s projevem vykreslující jeho politiku zaměřenou na občany Evropy. Pak odcestoval do Frankfurtu a setkal se s Gerhardem Schroederem. Dodatečně Condoleezza Rice strávila týden v evropských hlavních městech.

Summit

Bush měl naplánováno setkání se slovenskými lídry včetně prezidenta Ivana Gašparoviče, premiéra Mikuláše Dzurindy a předsedy Národní rady SR Pavla Hrušovského. 24. února Bush vystoupil s projevem na Hviezdoslavově náměstí v Bratislavě.

Témata diskuse na summitu byla oficiálně soukromá, ale očekávalo se, že obsáhnou Severní Koreu a její nukleární program, izraelsko-palestinský konflikt, situaci v Iráku, Libanonu a v Sýrii, a ruskou politiku. Jedním z předmětů summitu bylo zlepšení vzájemných vztahů mezi USA a Evropou.

Obě první dámy navštívily známý Primaciální palác. První dáma USA otevřela oddělení Univerzitní knihovny v Bratislavě (která byla v té době zrestaurována) věnované americké literatuře a studiím. O den později první dáma Ruska otevřela podobné oddělení pro ruskou literaturu v téže knihovně.

Bezpečnost

Vrcholným zájmem byla bezpečnost všech účastníků summitu. Ozbrojené síly Slovenské republiky a vláda Slovenské republiky poskytly zdroje k zajištění každého jednotlivce. Mezi nasazenými bylo:

  • 5 000 policistů
  • 400 vojáků
  • S-300 – protiletadlový raketový systém v pohotovosti
  • chemická laboratoř - připraveno pro případ chemického útoku
  • permanentní dohled nad vzdušným prostorem nad Bratislavou stíhačkami MiG-29

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Slovakia Summit 2005 na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.