Slaňovací brzda

Slaňovací brzda je technický prostředek pro řízený sestup osob po textilním laně (případně pro jejich spouštění z výšky). Slaňovací brzdy jsou různé konstrukce (viz níže) a u všech se přeměna polohové energie sestupujícího mění třením v tepelnou energii, kterou částečně pohlcuje lano a zbytek tepla prostřednictvím slaňovací brzdy je odváděn do okolního prostředí (ve většině případů do okolního vzduchu).

Rozdělení slaňovacích brzd

brzdy jednoduché

V případě uvolnění tzv. volného konce lana za slaňovací brzdou rukou obsluhující osoby, dochází k neřízenému sestupu, který se blíží volnému pádu. Obsluha brzdy proto vyžaduje soustředění a znalost její obsluhy.

Mezi tyto brzdy patří hlavně slaňovací osma, slaňovací kladky - „Bobbiny“, válečkové brzdy - „Rappel Racky“, hřebenové brzdy „Gold Taily“, případně další.

brzdy se samoblokujícím efektem

Odstraňují hlavní riziko jednoduchých slaňovacích brzd. Pokud obsluha uvolní ovládací prvek (rukojeť brzdy), dojde k zastavení sestupu - sestupující se nezřítí. Je zde však riziko tzv. opičího reflexu, kdy v panice sestupující sevře rukojeť brzdy, čímž svůj sestup přestane řídit.

Mezi tyto brzdy patří STOP Petzl, SPELEO Kong, AUTOBLOKANT Stibrányi a další.

brzdy bezpečnostní

Patří k nejbezpečnějším prostředkům pro sestup na textilním laně. Odstraňují rizika jednoduchých slaňovacích brzd, ale i riziko „opičího reflexu“ - dojde-li při sestupu k uvolnění ovládací rukojeti - brzda se zastaví. Zpanikaří-li sestupující osoba a zmáčkne ovládací páku naplno, brzda opět sestup zastaví.

Do této skupiny slaňovacích brzd patří D1B SRTE, I´D Petzl, INDY Kong, DOUBLE STOP Anthron a další.

Evakuační slaňovací přístroje

Slouží k evakuaci osob, kdy brzda je ovládána obsluhou.

Do této skupiny patří např. přístroj Rollgliss R300 nebo ORTIS Kong.

Související články

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.