Simulátor
Pojmem simulátor se obecně míní něco, co umožňuje evokovat co nejrealističtější napodobení nějaké činnosti. Lze se s nimi setkat většinou při výuce ovládání a řízení nějakého složitějšího stroje nebo většího technologického celku, např. dopravního prostředku, či jako se zábavnou formou (automatem, hrou).
Počítačové simulátory
Pravděpodobně nejvíce zastoupený výskyt simulátorů probíhá na počítačích, a to především formou počítačové hry. Takto si lze vyzkoušet řízení osobního auta, nákladního auta, autobusu, vlaku, metra, pilotování letadla a další. Simulátorů je totiž celá řada, mezi další tak patří vesmírné, sportovní, budovatelské, vojenské, záchranářské apod.
Silniční simulátory
Nejvíce zastoupený typ simulátoru je právě ten, jenž hráče umístí za volant/řídítka silničního vozidla. Může se jednat o autobus, osobní či nákladní auto, ale i motorku, čtyřkolku a další. Tento typ her většinou umožňuje jak ovládání přes klasickou klávesnici, tak přes volant, který je oblíbeným herním doplňkem.
Vlakové simulátory
Asi druhými v pořadí nejvíce zastoupenými simulátory jsou ty, kde se hráč s řízenými stroji prohání po kolejích. Spadají do toho jízdy vlakem, metrem a horskou dráhou, ale také budování železniční sítě.
Letecké simulátory
Třetími v pořadí jsou simulátory letecké. Ačkoliv není tento typ simulátoru tolik zastoupen, nabízí širokou paletu strojů a prostředí. Mimo klasické stroje jako vrtulníky a dopravní letadla se najdou také méně obvyklé jako vzducholodě, stíhačky a bojové letouny.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu simulační videohra na Wikimedia Commons