Sibirotitan

Sibirotitan („Sibiřský titán“) byl rod sauropodního dinosaura, žijícího v období spodní křídy, a to na území dnešního východního Ruska (Kemerovská oblast, geologické souvrství Ilek).

Sibirotitan
Stratigrafický výskyt: Spodní křída, stupeň barrem (asi před 130 mil. let)
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídaplazi (Sauropsida)
Nadřáddinosauři (Dinosauria)
Řádplazopánví (Saurischia)
PodřádSauropodomorpha
InfrařádSauropoda
RodSibirotitan
Binomické jméno
Sibirotitan astrosacralis
Averianov et al., 2017
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Typový druh S. astrosacralis byl formálně popsán ruskými paleontology v roce 2017. Jedná se zřejmě o titanosauriforma z kladu Somphospondyli. Holotyp sestává z krčních a hrudních obratlů, kosti křížové, zubů a částí kostry končetin, objevených na lokalitě zvané „Šestakovo 1“. Fosilie tohoto taxonu byly objeveny již dříve a v roce 2015 se pro ně ujalo neformální označení „Sibirosaurus“.[1][2]

Popis

Sibirotitan byl velký býložravý dinosaurus, který byl podobně jako jiní titanosauriformové charakterizován dlouhým krkem a ocasem, relativně malou hlavou, mohutným trupem a čtveřicí sloupovitých končetin.

Zařazení

Mezi blízké příbuzné tohoto somfospondyla patřily rody Euhelopus a Epachthosaurus. Vzdáleněji příbuzným rodem byl Volgatitan, popsaný rovněž z území Ruské federace (Uljanovská oblast).[3]

Reference

Literatura

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.