Shrewsbury

Shrewsbury je město na západě Anglie, 14 kilometrů od hranic s Walesem, v hrabství Shropshire. Leží na řece Severn. Ve městě žije přibližně 65 000 obyvatel. Je známé jednak svými památkami (oficiálně jich je uznáno 660 [2]), dále pro soukromou školu, která se oficiálně jmenuje Shrewsbury School a je jednou z nejdražších škol na světě.[zdroj?] Na této škole studoval i patrně nejslavnější zdejší rodák, biolog Charles Darwin. Občanem města je též otec bývalého britského premiéra Tonyho Blaira, Leo Blair.

Shrewsbury
Náměstí, vlevo Stará tržnice

znak
Poloha
Souřadnice52°42′22″ s. š., 2°45′18″ z. d.
Časové pásmoUTC
StátSpojené království Spojené království
zeměAnglie
hrabstvíShropshire
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha? km²
Počet obyvatel65 471 (2009[1])
Hustota zalidnění? obyv./km²
Etnické složení95,8 % běloši (převážně Angličané)
0,4 % Indové a Pákistánci
0,4 % asiaté
0,1 černoši [zdroj?]
(údaje pro celý distrikt Shrewsbury and Atcham)
Náboženské složení77,9 % křesťané
13,7 % bez vyznání [zdroj?]
(údaje pro celý distrikt Shrewsbury and Atcham)
Správa
StarostaAnne Chebsey
Vznik1189
Oficiální webwww.shrewsbury.gov.uk
Adresa obecního úřaduThe Guildhall
Frankwell Quay
Shrewsbury
SY3 8HQ
United Kingdom
Telefonní předvolba01743
PSČSY1, SY2 nebo SY3
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Město existovalo již v době starověkého osídlení Anglie – mělo keltský název Pengwern. Přišedší anglosaské kmeny jej pojmenovaly jako Scrobbesburh, což bylo postupně zkomoleno do dnešní podoby.

Náměstí ve Shrewsbury na konci 19. století

Oficiálně bylo město založeno roku 800 našeho letopočtu. Kvůli blízkosti hranice s Walesem město zažilo několik anglicko-velšských válek a v některých dobách jej ovládali velšští panovníci. Ve vrcholném středověku město prosperovalo především díky vývozu ovčí vlny a poloze na obchodně důležité řece Severn a staré obchodní stezce Watling Street. Věří se, že král Jindřich VIII. chtěl ve městě zbudovat katedrálu, ale místní ji odmítli. V novověku se město dále rozvíjelo v rámci průmyslové revoluce, která byla v Anglii ze všech zemí Evropy v podstatě nejsilnější a nejrychlejší. V roce 1552 byla Adamem Jonesem a králem Edvardem VI. založena Škola ve Shrewsbury.

Během druhé světové války bylo město podobně jako například blízké Coventry silně poničeno německým bombardováním. Zničené budovy byly obnoveny v 60. a 70. letech 20. století.

Památky

Centrem města je náměstí, kterému vévodí Stará tržnice (Old Market Hall) z alžbětínského období a koncertní síň (Music Hall). Dále je ve městě opatství z 9. století, katedrála z roku 1856 [3] a řada dalších staveb, mnohé v tudorovském stylu.

Fotogalerie

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Shrewsbury na anglické Wikipedii.

  1. www.world-gazetteer.com [online]. [cit. 01-10-2007]. Dostupné v archivu pořízeném dne 01-10-2007.
  2. http://www.enjoyengland.com/destinations/find/heart-of-england/shropshire/shrewsbury.aspx
  3. Archivovaná kopie. www.shrewsburycathedral.org [online]. [cit. 2009-02-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-10-24.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.