Severopanonská kultura

Severopanonská kultura nebo Severopanonská kultura s inkrustovanou keramikou nebo Vesprémská kultura byla kultura z druhé poloviny starší doby bronzové (ve slovenském chápání; v maďarském chápání ve střední bronzové době), tedy velmi zhruba buď kolem 1600 př. n. l. (novější datování) nebo kolem 1500 př. n. l. (konvenční datování) v západním Maďarsku a na jihozápadním Slovensku. Je to jedna z větví inkrustované keramiky.

Rozlišují se dvě zeměpisné skupiny:

  • Ostřihomská skupina - podél dunajského toku; sem patří i slovenské nálezy
  • Vesprémská skupina - ve Vesprémské kotlině a v okolí Balatonu.

... a dvě časové fáze:

  • starší (např. pohřebiště v Patincích)
  • mladší (např. hroby z Chľaby)

Jejím "protějškem" v jižní Panonii je jihopanonská kultura (szekszárdská kultura), spolu s níž se v minulosti se označovaly jako panonská inkrustovaná keramika.

Sídliště jsou málo známá. Pohřebiště jsou žárová, hroby jámové a urnové. Z keramiky vynikají velké amfory s vejčitým a dvojkónickým tělem, džbánky s trychtýřovitě zaobleným hrdlem, mísy, závěsné nádoby. Výzdoba, zvýrazněná bílou inkrustací, je poměrně jednoduchá. Kovová industrie je chudá (jehlice, ozdůbky, dýka).

Slovensko

Pronikla na Slovensko z jihu. Známá je zejména ze žárových pohřebišť na severním břehu Dunaje a při dolním toku Iplu. Naleziště: Malé Kosihy, Iža, Patince, Chľaba. Mladší fáze této kultury již tvoří domácí podklad karpatské mohylové kultury.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Severopanónska kultúra na slovenské Wikipedii.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.