Setkání s pumou americkou
Puma americká (Puma concolor) útočí na lidi jen velmi vzácné, přestože dosahuje délky až 290 cm a hmotnosti i kolem 80 kg a člověk by pro ni mohl představovat snadnou kořist. Člověk ale není typickou kořistí, na kterou je v mládí naučena. Pokud se puma pouze nebrání (neútočí-li z pudu sebezáchovy v případě, že je lovena a zahnána do kouta), zaútočí obyčejně jen nemocný či vyhladovělý jedinec (tzn. v důsledku aberantního chování), nebo mladý nezkušený jedinec hledající si nové území a pohybující se v ne příliš známém prostředí, který si, patrně též pod vlivem stresu a hladu, člověka může splést s obvyklou kořistí. Nikdy však neútočí z agresivity (důkazem toho je způsob, kterým na člověka útočí a který se shoduje s chováním při lovu typické potravy). Zaznamená-li člověka zdravá dospělá puma, obvykle se dá na útěk.[1][2][3]
Například v jižní Kalifornii opatřili univerzitní výzkumníci těmto velkým kočkám GPS obojky, a ty se nimi pohybovaly v hojně využívaném parku. Na oblíbené stezky umístili také dálkově ovládané kamery, aby dokázali, jak často se dostávají pumy a lidé do kontaktu. Výsledky překvapivě ukázaly, že některé pumy se nacházely pouhý metr od lidí, kteří ale o jejich přítomnosti vůbec nevěděli. V průběhu této studie nebylo výzkumníkům ani pracovníkům parku hlášeno žádné agresivní chování pum.[1]
K útokům dochází zejména v Severní Americe, kde přišla o velkou část svého území a je nucena dělit se o biotop s lidmi, jejichž populace neustále roste a v důsledku urbanizace zabírají čím dál více životního prostoru. V poslední době vzrůstá i populace pum, tudíž množství případů může mírně stoupat. K incidentům nejčastěji dochází koncem jara až léta, kdy subadultní (mladé) pumy opouštějí své matky a hledají si nové území. Napadají zejména děti nebo dospělé menšího vzrůstu.
Obecná doporučení
Toto jsou příklady preventivních opatření a obecné rady, jak zabránit možnému střetu s pumou, nebo jak se zachovat v případě, když ke střetu dojde. Vychází ze zkušeností obyčejných lidí i odborníků z různých nadací a neziskových organizací.[1][2]
Prevence
- V místě bydliště odstraňte hustou nebo vysokou vegetaci (trávu), která by pumě mohla posloužit k úkrytu, resp. k číhání na potenciální oběť.
- Nainstalujte externí osvětlení s pohybovými senzory.
- Nenechávejte domácí zvířata volně se pohybovat po okolí a nekrmte je mimo dům. Zvyšte opatrnost při venčení svých mazlíčků, zejména za úsvitu a stmívání.
- V případě, že se vydáte do míst, kde pumy žijí, nepodnikejte dlouhé výpravy pěšky a choďte ve skupinách s dospělými.
- Děti a domácí zvířata by se měly vždy nacházet v blízkosti dospělých/skupiny.
- Buďte ostražití i při jízdě na kole (takto viditelný nebo slyšitelný pohyb může spustit lovecký instinkt u šelmy, která cyklistu dokáže nečekaně přepadnout nebo ho na krátkou vzdálenost snadno dohnat).
V případě střetu
- Pokud na pumu narazíte, zachovejte klid, neutíkejte a ani se nesnažte ukrýt za nejbližší strom (útěk spustí lovecký instinkt zvířete). Zůstaňte zprvu v poklidu stát na místě (snažte se potlačit nervozitu) a udržujte s šelmou oční kontakt. Neotáčejte se k ní zády, pomalu ustupujte a mluvte na ni klidným hlasem.
- Nelezte na strom nebo skálu, puma dokáže snadno vyšplhat za vámi (je mnohem obratnější a silnější než člověk).
- Pokud je to možné, dítě (obzvláště nižšího věku) vezměte opatrně do náruče, aniž byste se otočili zády k pumě. Puma se téměř vždy soustředí na nejsnadnější a nejbezpečnější možnou kořist, často tedy zaútočí na nejmladšího/nejmenšího člena skupiny.
- Nenaklánějte se, nechoďte do dřepu a ani si nesedejte. Tímto byste mohli vzbudit dojem, že jste naopak snadná a méně nebezpečná kořist.
- K zastrašení či odehnání pumy můžete použít cokoli, co nějakým způsobem zvýrazní či zvětší vaši siluetu a učiníte tak ze sebe zdánlivě nebezpečného protivníka (např. si rozepněte bundu a rozevřete ji, případně ji zvedněte nad hlavu, nebo zvedněte jen ruce a opatrně s nimi mávejte).
- V případě, že se puma pravděpodobně chystá k útoku (krčí uši, cení zuby či škube ocasem) vystrašit ji můžete též zvýšeným ale poklidným hlasem či křikem, případně ránou holí, lahví s vodou nebo hozeným batohem či kamenem.
- Pokud puma přeci jen zaútočí, reagujte na útok aktivní/agresivní obranou, přičemž se snažte zůstat na nohou (nebuďte pasivní a ani nehrajte mrtvého). Jelikož se útoků dopouští převážně mladí nebo zesláblí jedinci, ve výsledku tedy méně zkušené nebo drobnější pumy, často se dospělý člověk dokáže i ubránit. S trochou štěstí se vám podaří pumu „přesvědčit“, že riskuje zranění a útoku zanechá.
Reakci či chování vždy přizpůsobte daným okolnostem. Pro více informací můžete navštívit webové stránky nadace Mountain Lion Foundation (mountainlion.org),[1] nebo třeba webové stránky washingtonského ministerstva na ochranu volně žijících živočichů Washington Dept. of Fish and Wildlife (wdfw.wa.gov).[2]
Reference
- Stay Safe. Mountain Lion Foundation [online]. [cit. 2022-05-09]. Dostupné online. (anglicky)
- Cougar: Preventing conflict. Washington Department of Fish & Wildlife [online]. WDFW [cit. 2022-05-09]. Dostupné online. (anglicky)
- University of California - Santa Cruz. Mountain lions fear humans, fleeing when they hear our voices, new study reveals: Fearful encounters reduce feeding time, driving up predation on deer in human-dominated landscapes. ScienceDaily [online]. 2017-06-20 [cit. 2022-05-09]. Dostupné online. (anglicky)
Externí odkazy
- Prevence a zásady na stránkách mountainlion.org
- Prevence a zásady na stránkách wdfw.wa.gov
- Muže v Utahu šest minut pronásledovala puma americká (ekolist.cz)
- Američan byl blízko jisté smrti, hleděl jí přímo do tváře (novinky.cz)