Setibhor

Setibhor byla staroegyptská královna z konce 5. dynastie. S největší pravděpodobností byla manželkou krále Džedkarea. Její pyramida je známa dlouho, leží vedle pyramidy jejího manžela v Sakkáře. Jméno majitelky této pyramidy bylo po dlouhou dobu sporné, jméno majitelky a její tituly byly nalezeny na jednom sloupu v roce 2019.[1][2]

Setibhor
Narození3. tisíciletí př. n. l.
ChoťDžedkare
Rod5. dynastie
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Setibhor
v hieroglyfickém zápisu

Dispoziční plán Setibhořina komplexu. (1) Nádvoří s kolonádou; (2) Kaple se sochou a pěti výklenky; (3) Čtvercová předsíň; (4) Komory; (5) Oběťní sál; (6) Satelitní pyramida; (7) Hlavní pyramida.

Tituly

Setibhořino jméno a tituly byly nalezeny až v roce 2019.[1][2] K titulům královny patřily:

  • ta, která vidí Hora a Sutecha (mȝȝ.t-hrw-stẖ);
  • paní žezla hetes (wr.t-ḥts);
  • velmi chválená (wr.t ḥz.t);
  • králova manželka, jeho milovaná (ḥm.t nswt mr.t=f).[3]

Pyramidální komplex

Její pyramida je známá po dlouhou dobu, nachází se vedle královy pyramidy v Sakkáře a vyniká svou neobvykle velkou rozlehlostí. Je největší pyramidou postavenou pro královnu v období Staré říše.[1] Pyramida obsahuje prvky, které se dříve používaly pouze v komplexech postavených pro krále.[1]

Egyptský archeolog Ahmed Fakhry (1905–1973) vykopal její zádušní chrám v 50. letech 20. století, ale zpráva nebyla nikdy zveřejněna.[4] Americký egyptolog Klaus Baer (1930–1987), ​​který Ahmedu Fakhrymu při vykopávkách pomáhal, si všiml, že scény byly „sekundárně pozměněny“ a texty nad hlavou královny byly odstraněny a nahrazeny „supy a jinými královskými insigniemi“.[4] Poznamenal také, že chrám byl „značně poničen“.[4] Současná americká egyptoložka Ann Macy Roth zastává názor, že královské insignie a násilí použité na Setibhořině monumentu naznačují, že mohla vládnout jako ženský faraon, a proto byla její vyobrazení po její smrti znetvořena podobně jako monumenty Hatšepsutiny.[4]

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Setibhor na anglické Wikipedii.

  1. Discovery of a unique tomb and the name of an ancient Egyptian queen in south Saqqara | Český egyptologický ústav [online]. [cit. 2019-12-15]. Dostupné online.
  2. Fifth Dynasty tomb and name of a new queen discovered at Saqqara - Ancient Egypt - Heritage [online]. [cit. 2019-12-15]. Dostupné online. (anglicky)
  3. Mohamed Megahed, Peter Jánosi, Hana Vymazalová: Exploration of the pyramid complex of King Djedkare: season 2018, in: Prague Egyptological Studies 2019 (23), s. 32-33 online (PDF)
  4. ROEHIG, Catherine; DREYFUS, Renee; KELLER, Cathleen. Hatshepsut: From Queen to Pharaoh. [s.l.]: New York: Metropolitan Museum of Art, 2015. S. 12.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.