Secí stroj

Secí stroj (neodborně „sečka“) je mechanizmus sloužící primárně k setí osiva, avšak moderní secí stroje mají navíc i možnost aplikace hnojiv – granulovaných či kapalných, která se vysévají zároveň s osivem. Secí stroj je využíván v zemědělství pro osévání polí, ale i luk. Vývoj secích strojů probíhá postupně s rozvojem zemědělské mechanizace.

Mechanický secí stroj

Podle druhu vysévané plodiny se secí stroje dělí na přesný secí stroj a secí stroj s plynulým výsevem.

Přesný secí stroj

U přesných secích strojů je hlavním požadavkem především pravidelnost výsevu jednotlivých semen. Tento požadavek je potřeba splňovat například u plodin jako je kukuřice, slunečnice či řepa.

Případné vysetí několika semen, popř. nevysetí žádného semene během cyklu pro výsev semenné jednotky má za následek značné agronomické ztráty ve výnosu plodiny. Při výsevu více semen si totiž vzcházející rostliny značně konkurují, což má za následek nevyvinutí ani jedné z nich. Trendem u posledních secích strojů jsou speciální výsevní kotouče, které mají v sobě buď otvory nebo lopatky o velikosti právě jednoho zrna. Kotouč se během setí otáčí a z jedné své strany vynáší semeno na druhou, kde ho „upustí“ do semenovodu, kterým putuje přímo k secí botce. Semeno každé plodiny má určitou velikost, proto jsou kotouče výměnné a mění se pokaždé při změně vysévané plodiny.

Rozteč řádků u kukuřice bývá běžně 75 cm, u řepy 45 cm. Na jeden hektar se vysévá zhruba 100 000 jedinců kukuřice.

Secí stroj s plynulým výsevem

Zařízení, pomocí kterého se vysévají plodiny, u kterých není kladen důraz na přesnost vysévaných semen. Proto určujícím parametrem je tzv. výsevek. Je to hmotnost vysetého materiálu na jeden hektar. Tohoto typu secích strojů se používá např. pro výsev pšenice, ječmenu, řepky olejné nebo máku.

Počet plodin, které je možno tímto strojem zasít, je poměrně vysoký, proto jsou někdy tyto stroje nazývány jako univerzální secí stroje. Musí být schopny vysít i požadované množství osiva, které se může značně lišit:

  • mák: 1 – 1,3 kg/ha
  • řepka olejná: 2,5 – 4 kg/ha
  • granulované hnojivo NPK: 80 – 130 kg/ha
  • pšenice a ječmen: 180 – 250 kg/ha

Odstředivé secí stroje

Odstředivé secí stroje jsou poměrně častým jevem v zemědělské výrobě. Jedná se často o nesené stroje, získávající energii pneumatickým pohonem z traktoru. Základním schématem na příčném průřezu odshora dolů je zásobníkvýsevní mechanismussemenovodsecí botka, součástí zásobníku bývá i čechrač, znamenák.

Výsevní ústrojí je poháněno mechanickými převody od pojezdových kol stroje, Ewartovým řetězem nebo kloubovým hřídelem od zadních kol traktoru.

Pneumatické secí stroje

Jsou to stroje s pohonem ventilátoru od vývodové hřídele traktoru.

Příslušenství secích strojů

  1. Zakládání kolejových řádků – je to zařízení, kterým se zajistí vyřazení z činnosti těch botek, kudy povede budoucí jízda, při následném ošetření porostu (postřik a hnojení).
  2. Kypřiče kol stop traktoru – na rámu secího stroje ještě před secími botkami je za kolem traktoru umístěna řada silných prutových kypřičů.
  3. Elektro-výzbroj – elektronická čidla, která hlídají stav osiva v zásobníku, průchodnost semenovodu a botek a stabilní hloubku setí.

Odkazy

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.