Schwarzenberg (Sasko)

Schwarzenberg je velké okresní město v Sasku, pro rozlišení se uvádí jako Schwarzenberg/Erzgebirge. Leží v Krušných horách, ve výšce 468 m n. m., má asi 17 000 obyvatel.

Schwarzenberg

znak
Poloha
Souřadnice50°33′ s. š., 12°47′ v. d.
Nadmořská výška468 m n. m.
StátNěmecko Německo
Spolková zeměSasko
Zemský okresErzgebirgskreis
Schwarzenberg
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha46,33 km²
Počet obyvatel17 391 (2015)
Hustota zalidnění375,4 obyv./km²
Správa
Statusvelké okresní město
PrimátorkaHeidrun Hiemer (CDU)
Oficiální webwww.schwarzenberg.de
Adresa obecního úřaduStraße der Einheit 20
08340 Schwarzenberg/Erzgeb.
PSČD-08340
Označení vozidelERZ
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

První zmínka o městě pochází z roku 1282, v souvislosti se zdejším hradem, odhaduje se však, že tento hrad vznikl již kolem r. 1150. Okolo něj vzniklo malé město, jež žilo z místní těžby kovových rud.

V 16. století byl zdejší hrad přestavěn na kurfiřtský lovecký zámek. Tento zámek se také stal sídlem kurfiřtských úřadů, zejména horního úřadu.

V 19. století a na začátku 20. století zaznamenalo město značný rozvoj průmyslu, ten však byl značně postižen hospodářskou krizí 30. let.

Specifická situace zavládla ve Schwarzenbergu a v okolí v květnu 1945. Po bezpodmínečné kapitulaci Třetí říše nebylo město z dodnes nevyjasněných důvodů, nejspíše z nejasností ve výkladu dohod o průběhu demarkační linie, obsazeno vojsky žádné vítězné mocnosti. 11. května utvořili zdejší komunisté a sociální demokraté tzv. Antifašistický akční výbor, který převzal moc jak nad obecními úřady v městě a v okolních obcích, tak v okresním úřadě a odzbrojil zbytky německých branných sil. Tento akční výbor se potýkal s katastrofální humanitární situaci v okresu, kde musel zajistit výživu kromě místních obyvatel i pro 15 000 uprchlíků, válečných zajatců, vězňů apod. a marně žádal spojenecká vojska o pomoc.

Teprve 24. června 1945 vstoupila na základě dohod o definitivním vymezení okupačních zón v Německu do města sovětská armáda a potvrdila členy akčního výboru v jejich funkcích, někteří v nich zůstali i po vzniku NDR. Později se pro tuto epizodu vžilo označení Freie Republik Schwarzenberg (Svobodná republika Schwarzenberg), zpopularizované románem Schwarzenberg od Stefana Heyma z roku 1984.

Po roce 1948 zde byla vybudována první (a jediná) východoněmecká továrna na automatické pračky.

Odkazy

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.