Schindlerova továrna

„Schindlerova továrna“ je označení, pod kterým je znám průmyslový areál původně Löw-Beerovy textilní továrny v Brněnci. Za druhé světové války zde byla pobočka koncentračního tábora Gross-Rosen Brünnlitz/Brněnec, která se zabývala výrobou munice a přes niž Oskar Schindler zachránil asi tisíc Židů z krakovského ghetta, které sem koncem války přesunul z původní továrny v Krakově. Později zde sídlila textilka Vitka.[1]

Löw-Beerova textilní továrna
Základní informace
Pojmenováno poOskar Schindler
Poloha
AdresaBrněnec, Česko Česko
Souřadnice49°37′40,03″ s. š., 16°31′26,57″ v. d.
Další informace
Rejstříkové číslo památky105919 (PkMISSezObrWD)
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Areál, který hrozil chemickým znečištěním okolí,[2] byl v roce 2016 prohlášen za kulturní památku,[3][4] přesto byla jeho většina v posledních letech (viz fotografie) srovnána se zemí. Má zde vzniknout památník „Schindlerova archa“.[5] V dochozí vzdálenosti od někdejší továrny se nachází vila, kterou si nechal postavit Alfred Löw-Beer a která formálně náleží do sousední obce Chrastavec, část Půlpecen – vila Löw-Beer (Půlpecen).

Fotogalerie


(následující fotografie zobrazují jinou část areálu než obrázek z roku 2009 výše)

Odkazy

Reference

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.