Schellenberg

Schellenberg je obec v nížinaté oblasti Lichtenštejnska na břehu Rýna. V roce 2019 měla 1107[1] obyvatel a zaujímala plochu 3,5 km².

Schellenberg

znak

vlajka
Poloha
Souřadnice47°14′ s. š., 9°32′53″ v. d.
Nadmořská výška630 m n. m.
StátLichtenštejnsko Lichtenštejnsko
Hinterschellenberg
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha3,559 km²
Počet obyvatel1 107 (2019)
Hustota zalidnění311 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.schellenberg.li
Telefonní předvolba7011
PSČ9488
Označení vozidelFL
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dějiny obce

Biedermannhaus je historické selské stavení, součást expozice Lichtenštejnského zemského muzea

Oblast byla nejdříve obydlena Kelty a pak Réty. V roce 15 př. n. l. zdejší území obsadili Římané a udělali z něj část provincie Raetie. V raném středověku se provincie stala součástí Franské říše a za panování Karla Velikého byla povýšena na samostatné hrabství. To bylo později několikrát děleno mezi dědici. Od vzniku Svaté říše římské v 10. století bylo její součástí.

Hrabství Schellenberg bylo v roce 1437 koupeno hrabaty z Vaduzu a obě panství zůstala od té doby spojena personální unií. Po Švábské válce v roce 1499 se obě hrabství stala lény Habsburků, kteří je začlenili do svých držav v Předních Rakousích.

V držení panství se střídaly různé místní rody až do let 16991712, kdy postupně obě hrabství koupil rod Lichtenštejnů, kteří – povýšeni od roku 1706 do stavu říšských knížat – potřebovali držet nějaké území s říšskou bezprostředností, aby měli právo hlasovat na říšském sněmu. Císař Karel VI. pak v roce 1719 povolil spojení obou panství Vaduz a Schellenberg do jednoho celku, čím vzniklo nové, relativně samostatné Lichtenštejnské knížectví.

Ruský památník

Podrobnější informace naleznete v článku Ruský památník (Schellenberg).
Ruský památník

V místní části Hinterschellenberg je umístěn památník, připomínající ruské vojáky 1. ruské národní armády, kteří v řadách Wehrmachtu bojovali na východní frontě proti SSSR. Spolu se svými rodinami tu na konci druhé světové války získali od Lichtenštejnska azyl a oproti jiným ruským vojákům v britsko-americkém zajetí nebyli vydáni zpět do SSSR.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Schellenberg na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.