Satipatthána

Satipatthána (v pálí = smrtjupasthána v sanskrtu) je tradiční forma meditace. Je součástí ušlechtilé osmidílné stezky vedoucí k osvícení. Slovo Satipathhána lze přeložit jako "věnuj pozornost sám sobě" (sati = pozornost, upa = uvnitř, thana = udržet).[1]

Mahá satipatthána sutta z Pálijského kánonu je považována za jednu z nejdůležitějších Buddhových rozprav, popisuje čtyři satipatthány (ustavení "sativosti") jako:

  1. Nahlížení těla (kájánupassaná)
  2. Nahlížení pociťování (védaná-anupassaná)
  3. Nahlížení stavů mysli (resp. vědomí; čittánupassaná)
  4. Nahlížení předmětů mysli (dhammánupassaná)

Se čtyřmi satipatthánami je spojena řada meditací, které ale nemají být chápány pouze jako výčet meditačních předmětů, s nimiž se pracuje odděleně. Ačkoli je většina těchto meditací uváděna i na dalších místech buddhistického kánonu, v kontextu této sutty slouží především k rozvíjení sati, vhledu (vipassaná) i klidu (samatha).

Reference

  1. The Mind, Explained | Netflix Official Site. www.netflix.com [online]. [cit. 2020-03-22]. Dostupné online. (anglicky)

Literatura

  • Gunaratna, V. F. (1981): The Satipatthána Sutta and its Application to Modern Life. Kandy, Buddhist publication society.;
  • Nyanaponika, T. (1968): The power of mindfulness. Wheel publication No. 121/122. Kandy, Buddhist publication society.
  • Soma Thera (1967): The Way of Mindfulness. Kandy, Buddhist publication society.
  • Chögyam Trungpa (1991): The Heart of the Buddha - Shambhala publications, česky Srdce Buddhy (Vadžra, 2002)

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.