Sasanka karafiátová

Sasanka karafiátová (Metridium senile, Linnaeus, 1761) je mořský dravý živočich z třídy korálnatců řádu sasanek, který obývá chladnější moře v severských oblastech.[1] Jedná se tedy o oblasti severního Atlantského oceánu a Tichého oceánu, kde se vyskytuje od přílivové zóny až do hloubek maximálně 100 metrů.[2] Preferují skalní oblasti, kde se přichytávají na exponované straně vůči proudění, což jim zajišťuje stálý přísun nové potravy.[3] Sasanka může mít velkou variaci ve vzhledu a v zabarvení.

Sasanky
Sasanka karafiátová
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Oddělenídvojlistí (Diblastica)
Kmenžahavci (Cnidaria)
Třídakorálnatci (Anthozoa)
Řádsasanky (Actiniaria)
Binomické jméno
Metridium senile
Linnaeus, 1761
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sasanka ke svému životu potřebuje slané vody a nevyskytuje se vůbec v oblastech s brakickou vodou.[3]

Synonyma[2]

  • Actinia senilis
  • Actinoloba senilis
  • mořský karafiát
Kolonie sasanek karafiátových

Vzhled

Sasanka má proměnlivý vzhled těla. Skládá se z delšího sloupce, který je ve spodní části u báze rozšířený a zužující se směrem k vrcholku. Na vrchu se nachází četná malá bílá chapadla, která slouží pro chytání potravy z okolo proudící vody. Jedinci mohou dorůstat velikosti až 30 centimetrů. Barva těla je většinou bílooranžová, tmavě zelená, hnědá, šedá ale mohou se objevovat i jedinci žlutí či červení.[4]

V případě ohrožení je sasanka schopna zatáhnout horní chapada do těla.

Rozmnožování

Rozvinutý jedinec chytající potravu

Sasanka se může rozmnožovat pohlavně i nepohlavně v závislosti na lokalitě, kde se jedinec nachází. Pokud se jediný jedinec dostane na příhodné místo, začne se záhy rozmnožovat nepohlavně, což vytvoří kolonii geneticky naprosto shodných jedinců v dané lokalitě. Pokud ale nejsou takto příznivé podmínky, dochází ke genetické výměně informací mezi různými jedinci.[3]

Odkazy

Reference

  1. Metridium senile (Linnaeus, 1761) [online]. [cit. 2009-03-27]. Dostupné online. (anglicky)
  2. Biolib - sasanka karafiátová [online]. [cit. 2009-03-27]. Dostupné online.
  3. Plumose anemone [online]. seawater.no [cit. 2009-03-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-12-22. (anglicky)
  4. Basic information - Plumose anemone [online]. [cit. 2009-03-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-03-27. (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.