Sarah Choate Searsová

Sarah Choate Searsová (nepřechýleně Sears; 5. května 1858 Cambridge, Massachusetts25. září 1935 West Gouldsboro, Maine)[1] byla americká patronka a sběratelka umění, malířka, umělkyně a portrétní fotografka působící na počátku 20. století. Byla známá fotografiemi mnoha významných postav své doby, ale její specializace byly také květiny.[1] Byla členkou spolku Fotosecese, kruhu vysoce kreativních a vlivných fotografů, jejichž úsilí pomohlo vynést fotografii na úroveň umělecké formy.

Sarah Choate Searsová
Narození5. května 1858
Cambridge
Úmrtí25. září 1935 (ve věku 77 let)
Gouldsboro
Povolánísběratelka umění, fotografka a malířka
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Sarah Choate Searsová na obrazu od Michela Gordigianiho, 1878

Život

Narodila se 5. května 1858 jako Sarah Carlisle Choate v Cambridge, Massachusettssvému otci Charlesi Francisovi a Elizabetě Carlisle Choateové. Její rodina byla jednou z bostonských bráhmanů, velmi prominentní třídy kulturní společnosti v New England.

V roce 1876 studovala malbu na umělecké škole Cowles v Bostonu a později navštěvovala kurzy v muzeu výtvarných umění o několik bloků dál.

V roce 1877 (nebo 1881[1]) se provdala za realitního magnáta Joshua Montgomeryho Searse (1854-1905), jednoho z nejbohatších mužů v Bostonu. Kombinace její vlastní bohaté rodiny a majetku jejího nového manžela znamenalo, že jí zůstávalo hodně času na volnočasové aktivity.

Pokračovala ve svém studiu umění, vyhrála několik cen za své akvarely na Světové Kolumbijské výstavě v Chicagu (1893), Světové výstavě v Paříži (1900), výstavě Pan American v Buffalu (1901) a na Louisiana Purchase Exposition v Saint Louis (1904).

Okolo roku 1890 začala objevovat obor fotografie a brzy se účastnila místních fotografický salónů. Členkou Boston Camera Clubu se stala v roce 1892 a její krásné portréty a zátiší upoutaly pozornost kolegy bostonského fotografa Freda Hollanda Daye. Brzy její práce získala mezinárodní pozornost.

Zároveň sama projevovala zájem o dění ve fotografii, se svým manželem pozývali některé z nejvýznamnějších kulturních a uměleckých postav do Bostonu. Často organizovali soukromá symfonická představení mnoha mezinárodních skladatelů a interpretů, včetně Ignacy Paderewski, Sergej Kusevickij nebo Nellie Melba.

V roce 1899 byla pozvána na one-woman show Boston Camera Clubu a v roce 1900 měla několik fotografií na slavné výstavě Benjaminy Johnsonové v Paříži.

Na začátku 20. století se setkala s americkou impresionistkou Mary Cassattovou a vzniklo doživotní přátelství těchto dvou žen. Během stejného období byla zvolena členkou prestižního fotografického sdružení Linked Ring v Londýně a Fotosecese Alfreda Stieglitze v New Yorku a publikovala v jejich časopisu Camera Work[1]. V roce 1901 F. Holland Day zařadil pět jejích fotografií do národní výstavy New American Photography, která cestovala do Londýna a Paříže.[1]

V 1904 přestala pracovat, aby mohla pečovat o svého churavějícího manžela. Rok po jeho smrti se věnovala řízení rodinných financí. Pak cestovala po celé Evropě s Cassatt a Gertrude Stein, při které shromažďovala a sbírala umění a žila velmi atraktivním životním stylem mezi umělci, hudebníky a spisovately. Na radu Cassatt začala brzy sbírat malby impresionistů Edgara Degase, Édouarda Maneta a dalších.

Její sbírka obsahovala Manetův velmi známý obraz Pouliční zpěvačka (Street Singer)[2], který později darovala Bostonskému muzeu výtvarných umění.

Pod Stieglitzovým vedením shromažďovala modernistické malby Maurice Prendergasta, Arthura B. Daviese, Paula Cézanna, George Braqua a Henriho Matisse. Zajímala se obzvláště o Prendergasta, kterému zorganizovala jeho první výstavu v Bostonu a později mu platila studium v Evropě.[3]

V roce 1907 byly dvě její fotografie zveřejněny v magazínu Camera Work, ale ona v té době již zájem o fotografii hodně ztratila. Po zbytek svého života malovala akvarely, afotografovala jen zřídkakdy.

Zemřela 25. září 1935 ve West Gouldsboro, Maine.

Galerie

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sarah Choate Sears na anglické Wikipedii.

  1. Archivovaná kopie. www.getty.edu [online]. [cit. 2010-09-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-06-07.
  2. http://www.mfa.org/collections/search_art.asp?recview=true&id=33971&coll_keywords=Manet&coll_accession=&coll_name=&coll_artist=&coll_place=&coll_medium=&coll_culture=&coll_classification=&coll_credit=&coll_provenance=&coll_location=&coll_has_images=&coll_on_view=&coll_sort=0&coll_sort_order=0&coll_package=0&coll_start=1 Archivováno 7. 3. 2007 na Wayback Machine Street Singer
  3. Kathleen McCarthy. Women’s Culture: American Philanthropy and Art. [s.l.]: Chicago: University of Chicago Press, 1991. S. 106.

Literatura

  • Stephanie M. Buck, Sarah Choate Sears: Artist, Photographer and Art Patron, MA Thesis, Syracuse University, 1985
  • Erica Hirshler, A Studio of Her Own: Women Artists in Boston 1870-1940, Boston: Museum of Fine Arts, 2001

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.