Sacagawea

Sacagawea byla Indiánka z kmene Šošonů, jež se jako jediná žena zúčastnila v roli tlumočnice a průvodkyně objevování amerického Západu v expedici Lewise a Clarka, která proběhla v letech 1804–1806. Ti byli pověřeni prezidentem Thomasem Jeffersonem zmapovat neprozkoumaná území ze St. Luis v Missouri až k Tichému oceánu, zároveň pokud možno najít říční cestu či nerostné suroviny.

Sacagawea
Socha Sakakawey
v North Dakota State Capitol
(sochař Leonard Crunelle r. 1910)
Jiná jménaSakakawea, Sacajawea, Sakagawea
Narozeníkolem roku 1788
Lemhi River Valley
(dnes poblíž Salmon, Idaho)
Úmrtí20. prosince 1812
(ve věku 24 let)
pravděpodobně ve Fort Lisa, Severní Dakota
Národnostšošonská
Známá jakoprůvodce a tlumočnice Lewisovy a Carkovy expedice
ChoťToussaint Charbonneau
DětiJean Baptiste Charbonneau
Lizette Charbonneau
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

Sacagawea se narodila kolem roku 1788 v Idahu do rodiny náčelníka kmene Šošonů. Uvádí se, že byla jako mladá dívka unesena nepřátelským kmenem, který ji prodal lovci kožešin a obchodníkovi Charbonneauovi. Ten se s ní oženil a žili v dnešní Severní Dakotě v oblasti horního toku řeky Missouri, kde je potkali Lewis a Clark, kteří se potřebovali domluvit s indiánskými kmeny. Oba se přidali k výpravě a Sacagawea vyjednávala například obchody a nákupy koní u Šošonů. Tam se údajně znovu shledala se svým bratrem, jenž byl náčelníkem kmene. Ona ale dále pokračovala s expedicí a všechny strázně snášela i se svým synem Janem Baptistou, který je oním miminkem na minci. Po skončení expedice už jsou zprávy o jejím životě spíše vzácné. Předpokládá se, že s manželem později využili nabídky pobytu v St. Luis, kde žil i William Clark, jenž si oblíbil jejich syna, a rozhodl se mu zajistit vzdělání. V roce 1812 se manželům narodila ještě dcera Lissete,pravděpodobně několik měsíců po jejím narození Sacagawea zemřela v pevnosti Fort Manuel (či Fort Lisa) v dnešní Severní Dakotě. Dceru později také adoptoval Wiliam Clark.

Legenda

Na počátku 20. století se stala pro sufražetky symbolem hodnot spojených s nezávislostí a odvahou. Byl hledán její hrob a dle některých indiánských narativních zdrojů se vrátila zpět a klidně dožila skoro 100 let v kmeni Komančů.

Mince

Byla zobrazena jako indiánská žena s dítětem na jednodolarové minci ze speciální edice z roku 2001 a 2009.

Odkazy

Literatura

  • CLARK, Ella Elizabeth, EDMONTS,Margot: Sacagawea of the Lewis and Clark expedition. Berkeley and Los Angeles: University of California Press, 1983.1.vyd.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.