Souhvězdí Sítě

Síť je jedno z 88 souhvězdí moderní astronomie, leží na jižní obloze. Zavedl ho Nicolas-Louis de Lacaille roku 1754. Původní název byl Kosočtvercová síť (Reticulum romboid), zřejmě podle měřícího přístroje používaného vedle dalekohledu.

Souhvězdí Síť
Latinský název Reticulum
Latinský genitiv Reticuli
Latinská zkratka Ret
Rektascenze 3 h 15 m až 4 h 25 m
Deklinace -67° až -53°
Rozloha 114 čtverečných stupňů
Viditelnost na zeměpisné šířce +23 až -90
Nejlepší pozorovatelnost v ČR Nepozorovatelné
Počet hvězd jasnějších než 3m 0
Nejjasnější hvězda α Ret (3,4m)
Sousední souhvězdí Hodiny
Malý vodní had
Mečoun

Hvězdy

Hvězda Jméno Hvězdná velikost
α Ret α Ret 3,4m
β Ret β Ret 3,84m

Nejjasnější hvězdou je Alfa Reticuli, patřící do spektrální třídy G6, o hvězné velikosti 3,35. Ve vzdálenosti 49″ má malého fyzického průvodce s magnitudou 11,9. Dále následují hvězdy beta (3,85 mag), epsilon (4,44 mag), gama (4,51 mag) a delta (4,56 mag). Všechny jsou oranžové barvy a dodávají souhvězdí oranžový vzhled zejména v triedrech. Hvězda beta Reticuli má ve vzdálenosti 14″ průvodce o magnitudě 8,1. Epsiolon Reticuli má též společníka, který je od něj na obloze vzdálený 14″ a má magnitudu 12,5. Neví se však, zda je to jen optická nebo skutečná dvojhvězda. Vizuální dvojhvězda rozlišitelná už pouhým okem je zeta Reticuli. Její složky s magnitudou 5,2 a 5,5 dělí vzdálenost 310″. Tato dvojice je skutečný, gravitačně provázený, pár a za svůj široký rozestup vděčí tomu, že jsou k Zemi dost blízko, jen 39 ly a zároveň mají své složky od sebe velmi vzdálené.

Objekty v souhvězdí

  • NGC 1543 – spirální galaxie, 10,6 mag
  • NGC 1559 – spirální galaxie, 10,5 mag
  • NGC 1313 – spirální galaxie, 9 mag. V této galaxii byly v poslední době pozorované nezvyklé výbuchy mraků namodralých hvězd. Je tam možné pozorovat tvorbu hvězd v časově nepravidelných sériích výbuchů. Vnější části galaxie jsou dost odlišné od spirálového středu a mají víceméně nepravidelný tvar.

Do souhvězdí zasahuje část nadkupy galaxií Horologium-Reticulum.

Poloha

Souhvězdí Sítě je malé, patří mezi deset nejmenších souhvězdí oblohy. Jeho čtyři nejjasnější hvězdy tvoří poměrně výrazný tvar protáhnutého kosočtverce anebo diamantu. Lze ho vyhledat pomocí jasných vzdálenějších hvězd – v poloviční vzdálenosti mezi hvězdami Canopus z Lodního Kýlu a Achernarem z Eridanu. Pomůckou při jeho hledání může být i Velké Magellanovo mračno, které se nachází v sousedních hvězdách.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.