Souhvězdí Hodin

Hodiny je jedno z 88 souhvězdí moderní astronomie, leží na jižní obloze, s deklinaci okolo −55 stupňů. Zavedl ho Nicolas-Louis de Lacaille v roce 1754 pod názvem Kyvadlové hodiny (z lat. Horologium Pendulum anebo Horologium Oscillatorium) na památku nizozemského vynálezce Christaana Huygense.

Souhvězdí Hodiny

Souhvězdí Hodiny

Latinský název Horologium
Latinský genitiv Horologii
Latinská zkratka Hor
Rektascenze 2 h 15 m až 4 h 20 m
Deklinace −39,5° až −67°
Rozloha 249 čtverečných stupňů
Viditelnost na zeměpisné šířce +30° až −90°
Nejlepší pozorovatelnost v ČR prakticky nepozorovatelné
Počet hvězd jasnějších než 3m 0
Nejjasnější hvězda α Hor (3,85m)
Sousední souhvězdí souhvězdí Eridanu
/>Síť
Mečoun
Rydlo Malý vodní had

Hvězdy

Hvězda Jméno Hvězdná velikost
α Hor α Hor 3,85m
β Hor β Hor 4,98m

Souhvězdí obsahuje jen jednu hvězdu jasnější než čtvrtá hvězdná velikost a tou je Alfa Horologii s magnitudou 3,38. Je to oranžový obr vzdálený 115 světelných let. Beta Horologii je bílý obr vzdálený 290 ly. Ióta Horologii je hvězda vcelku podobná našemu Slunci a obíhá ji extrasolární planeta. R Horologii je proměnná hvězda typu Mira Ceti.

Objekty v souhvězdí

Hodiny obsahují rozličné galaxie, leč nejsou moc jasné. Celkově je to oblast chudá na jasné objekty. Obsahuje jen jednu jedinou jasnější hvězdokupu a tou je NGC 1261.

Poloha

V českých zeměpisných šířkách vychází nad obzor sotva do výšky jednoho stupně a to o půlnoci na přelomu listopadu a prosince. Pozorovat ho mohou obyvatelé zeměpisných šířek 23° a jižnějších. Najdeme ho pod Eridanem u jeho nejjasnější hvězdy Achernar.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.