Ryv

Ryv je vektorová fyzikální veličina charakterizující pohyb, popisuje časovou změnu zrychlení.

Vlastnosti

  • Obvykle se značí , podle anglického slova jerk (cukat, trhat sebou).
  • V základních jednotkách SI má rozměr metr krát sekunda na minus třetí, m·s−3. V praxi se používá i jednotka g/s, kde g je normální tíhové zrychlení.
  • Platí pro něj vztahy: , kde je zrychlení, rychlost, vektor polohy a čas.
  • Stejně jako např. u rychlosti lze hovořit o okamžitém, průměrném, maximálním ryvu nebo o jeho skalární velikosti.

Použití

Lékařství, fyziologie člověka

Pro některé typy zranění, poškození měkkých tkání (pády do vody, rázy v dopravních prostředcích) je výhodnější popisovat silový účinek pomocí ryvu než pomocí zrychlení. Za kritickou hranici se obvykle považuje 1000 g/s, kdy měkké tkáně přestávají být schopné absorbovat mechanické rázy. Lidský rovnovážný orgán ve vnitřním uchu vnímá kromě zrychlení i ryv. Proto má ryv význam při návrhu kinematické pohody v dopravních prostředcích nebo naopak nepohody při návrhu horských drah.

Obrábění kovů

Dnešní CNC stroje mají maximální ryv jako jeden z parametrů charakterizující možnosti pohonů. Pohyb nástroje je tedy omezen jak maximální polohou, rychlostí, zrychlením a ryvem.

Etymologie názvu

Na rozdíl od jiných fyzikálních veličin charakterizujících pohyb není ryv obecně používaný výraz. Jak se má posun k sunutí, pohyb k hýbání tak se má poryv k ryvu.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.