Rubén Ruiz Ibárruri

Rubén Ruiz Ibárruri (9. ledna 1920, Somorrostro, Španělsko14. září 1942, Stalingrad, dnes Volgograd) byl jediný syn slavné španělské političky a dlouholeté předsedkyně španělské komunistické strany Dolores Ibárruri, známé jako La Pasionaria.

Památník Rubéna Ibárruiho ve Volgogradě
Rubén Ruiz Ibárruri
Narození9. ledna 1920
Somorrostro, Španělsko
Úmrtí14. září 1942 (ve věku 22 let)
Stalingrad, Sovětský svaz
RodičeDolores Ibárruriová
Vojenská kariéra
VálkyŠpanělská občanská válka
Velká vlastenecká válka
VyznamenáníŘád rudého praporu
Hrdina Sovětského svazu
multimediální obsah na Commons

Jako bývalý voják Španělské občanské války vstoupil po emigraci do SSSR do Rudé armády, kde dosáhl hodnosti poručíka. Byl smrtelně zraněn v stalingradské bitvě. Za chrabrost během bitvy mu byl udělen titul hrdina Sovětského svazu.

Od mládí se zapojoval do komunistického hnutí a v roce 1935 po zatčení své matky odešel do Sovětského svazu, kde se učil v automobilové továrně. Po vypuknutí občanské války se však vrátil do rodné vlasti, aby bojoval jako člen mezinárodních brigád. Do bojů Velké vlastenecké války se zapojil hned od prvých dní, nejdříve v prostorách Borisova, později jeho oddíl bránil přechod přes řeku Berezina. Při střetu s německými tanky byl zraněn a později vyznamenán Řádem rudého praporu.

V roce 1942 velel kulometné rotě, která v 35. gardové divizi bránila přístupy k Stalingradu. Když se větší část divize na stalingradské bojiště teprve přesouvala, německému útoku musel čelit střelecký prapor. Když 24. srpna německá vojska zahájila útok směrem k stanici a velitel praporu padl, Ibárruri převzal velení a vedl své vojáky do protiútoku, při kterém zlikvidovali asi 100 nepřátelských vojáků. V tomto boji utrpěl zranění, kterým později podlehl. Výnosem prezídia Nejvyššího sovětu mu byl 22. srpna 1956 udělen titul hrdina Sovětského svazu.

Je pochován v blízkosti Mamajovy mohyly a má ve Volgogradě památník v Aleji hrdinů.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rubén Ruiz Ibárruri na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.